U vrijeme kad je napisan, prije više od sedamdeset godina, roman 1984. predstavljao je zastrašujuću viziju budućnosti Georgea Orwella.
Roman Tisuću devetsto osamdeset četvrta jedan je od najznačajnijih romana svjetske književnosti i zasigurno najpoznatiji distopijski roman uopće.
Knjiga Kataloniji u čast predstavlja nesmiljen obračun s fašizmom i komunizmom, ali je i posveta istinskim ljudskim vrijednostima, nepatvorenom humanizmu, čovjekoljublju, borbi za stvaranje slobodnog svijeta u kojem čovjek neće biti talac nikakvog jarma.
Gordon je s aspidistrom bio u nekoj vrsti zavade. Nekoliko ju je puta kradomice htio usmrtiti – ne zalijevajući je, gnječeći vruće opuške o njezinu stabljiku, pa čak i posipajući sol po zemlji u loncu. Ali te su vražje biljke praktički besmrtne. Gotovo u bilo kakvim uvjetima mogu se nekako klonulo, bolesno održati na životu... Aspidistra, ta engleska...
Kad je Eric Blair definitivno odlučio postati piscem, što je još od djetinjstva znao da želi biti, dao je otkaz u kolonijalnoj policiji u Burmi, gdje je radio pet godina, te se doselio prvo u London, a zatim 1928. u Pariz, kako bi živio od pisanja
"Predah" Georgea Orwella je, netipično za autora "1984." i "Životinjske farme", duhovit i pitak, pomalo satiričan roman o odrastanju i nostalgiji za mladošću, o suočavanju sa starenjem i gubitku mladenačkih ideala u predvečerje Drugoga svjetskog rata.
Unatoč tome što se "Put do mola u Wiganu" obično ne nalazi na listama najznačajnijih djela Georgea Orwella, ovaj "nenadmašni prikaz užasa", tj. života i rada u tmurnim i zagađenim industrijskim regijama sjeverne Engleske, itekako je vrijedan čitanja.
Šokiran paktom o nenapadanju između Sovjetskog Saveza i Hitlerove Njemačke, kao i činjenicom da se u borbi za vlast u prvoj zemlji socijalizma uvelike gaze proklamirani visoki ideali, Orwell piše satiričnu basnu Životinjska farma. Orwell opisuje kako se na farmi s vremenom sve više ignorira dogovoreni pravni okvir, što vodi uspostavi totalitarne vlasti.
Sve su životinje jednake, ali neke su životinje jednakije od drugih, kultna i svevremenska misao ovoga romana, ponovno je aktualna u svjetlu ruske agresije na Ukrajinu.
Vlastelinsku farmu preuzimaju iscrpljene, zlostavljane životinje. Pokretane gorućim idealizmom i upečatljivim sloganima, odlučile su stvoriti raj u kojem će vladati napredak, pravda i jednakost. No, na farmi se s vremenom ignorira dogovoreno uređenje.