Fra Luka Marković rođen je 09.05.1953. u Matićima, općina Orašje. Osnovnu školu pohađao je u Matićima i Tolisi, a klasičnu gimnaziju u Visokom. Studirao je filozofiju i teologiju u Ljubljani, gdje je i diplomirao.
Fra Luka Marković rođen je 09.05.1953. u Matićima, općina Orašje. Osnovnu školu pohađao je u Matićima i Tolisi, a klasičnu gimnaziju u Visokom. Studirao je filozofiju i teologiju u Ljubljani, gdje je i diplomirao. Od 1980. studira filozofiju i povijest na sveučilištima u Münsteru i Bochumu, gdje 1986. postiže magisterij iz oba spomenuta smjera. Magistarski rad iz filozofije, koji se bavi kritikom marksističke filozofije, izdaje mu 1987. poznata izdavačka kuća Lit.
1992. doktorira povijest na sveučilištu u Zadru. Dio dizertacije objavila je 1994. sarajevska izdavačka kuća "Svijetlo riječi", pod naslovom "Polemika ili dijalog s islamom".
U međuvremenu djeluje u Njemačkoj kao svećenik, te jedno vrijeme predaje honorarno na Volkshochschule u Kraefeldu. A od 1987. upravitelj je HKM - Münster.
„Europa na raskrižju: čovjek postmoderne i njegovi problemi“, zbirka je tekstova koje je dr. fra Luka Marković objavljivao u društvenom i vjerskom tisku od 1989. do 2016. Knjiga broji 378 stranica, a objavljena je u izdanju FMC Svjetlo riječi iz Sarajeva 2016. godine. U knjizi su ukupno 64 teksta podijeljena u četiri tematske cjeline...
Kozmologija i antropologija u svjetlu prirodoznanstvenih, filozofskih i teoloških razmišljanja
“Hrvati BiH između srpskoga secesionizma i bošnjačkog unitarizma” – najnovija knjiga fra Luke Markovića zacijelo će podići mnogo prašine u našem ideologiziranom društvu u kojemu se zadnjih godina „mirnodopskim“ sredstvima pokušava „osvojiti“ dio teritorija i povijesti zloupotrebom i manipulacijom našom prošlošću i sadašnjošću.
Ova knjiga fra Luke Markovića donosi poticaje za razmišljanje o različitim životnim temama i situacijama.
Nazvati stvari pravim imenom, konstatirati stanje, prvi je preduvjet za iskren i plodonosan dijalog. Fra Luka Marković vjeruje u mogućnost dijaloga, ali befige u džepu, bilo da je riječ o međunacionalnim odnosima u BiH, bilo o širem europskom pitanju dijaloga i suživota s islamom.
Povijesni roman Od Vukovara do Orašja povezuje na vrlo dojmljiv način stradanje hrvatskog čovjeka poslije Drugoga svjetskog rata i onoga za vrijeme domovinske borbe za slobodu.