"On je bio jedna od najinteresantnijih, najoriginalnijih, najkompliciranijih, najmodernijih i najsnažnijih ličnosti u cijelom našem životu i u cijeloj našoj književnosti", zapisao je 1913. Kamovljev biograf Vladimir Čerina.
Roman američkog profesora psihijatrije čija se radnja odvija oko 1880. godine, a fokusirana je na fikcionalizirani odnos između tada već slavnoga Nietzschea i jednoga od preteča psihoanalize, Freudova kolege i mentora, bečkog psihijatra Josepha Breuera.
Knjiga Kataloniji u čast predstavlja nesmiljen obračun s fašizmom i komunizmom, ali je i posveta istinskim ljudskim vrijednostima, nepatvorenom humanizmu, čovjekoljublju, borbi za stvaranje slobodnog svijeta u kojem čovjek neće biti talac nikakvog jarma.
Bauk kruži Europom – bauk komunizma. Filozofi su svijet samo različito interpretirali, radi se o tome da ga se izmijeni. Religija je opijum naroda. Svatko prema svojim sposobnostima, svakomu prema njegovim potrebama! Politika u pravom smislu je organizirana vlast jedne klase za ugnjetavanje druge
Recept je jednostavan: treba ˝samo˝ spojiti umjetnost, povijest i dobru krimi priču te naći dobrog pisca koji će to sve umješno umiješati!
Roman "Let iznad kukavičjeg gnijezda" odmah je po objavljivanju 1962. stekao iznimnu popularnost i kultno sljedbeništvo. Danas slovi kao nezaobilazni klasik šezdesetih, a Formanova ekranizacija s izvrsnim Jackom Nicholsonom, nagrađena s pet najvažnijih Oscara, kontinuirano je na svim relevantnijim listama najboljih filmova.
Iako objavljena 1951. godine, knjiga i danas izaziva mnoge kontroverze, osobito u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je bila 13. na ljestvici najosporavanijih knjiga u 90-ima prošloga stoljeća, prema Udruženju Američkih Knjižnica.
Jedan od najvažnijih romana 20. stoljeća i najpoznatije djelo Mihaila Bulgakova, odvija se na dvije razine - prvi dio radnje zbiva se u Moskvi 30-ih godina prošloga stoljeća, kad grad posjeti sotona koji se predstavlja kao profesor Woland, dok se druga razina radnje odvija u Jeruzalemu u vrijeme Poncija Pilata koji se lomi oko toga što Isusa mora osuditi...
Objavljen 1989. godine, roman suvremenog mađarskog pisca svojevrsno je propitkivanje otpora, bilo da se on očituje kao transparentna vanjska pobuna ili unutarnji otpor kreativne naravi.
Benjamin Fran državnik, diplomat i znanstvenik, svakako je jedan od najslavnijih i najpoznatijih Amerikanaca 18. stoljeća.
Gogoljev zadivljujućom lakoćom razgolitio je ondašnje prilike i ismijao provincijski mentalitet, veleposjednike i velmože, službenike i skorojeviće, stvorivši likove koji su u ruskom društvu postali obrasci za lijenost, tupoglavost, sebeljublje, potkupljivost, sljepariju...