Mi smo mlada nakladnička kuća. Vode je dva ljubitelja povijesti i knjiga. U našemu vidokrugu tema ponajprije se nalazi hrvatska povijest o kojoj toliko toga još nedostaje. A toliko je bitna i bogata! I zato se trudimo hrvatskom čitatelju ponuditi nove naslove i teme. Stoga je tu biblioteka „Hrvatska povijest“. Ali imamo mjesta i za druga izdanja koja vrijedi ponuditi čitatelju! Ipak, najviše je naslova u biblioteci „Hrvatska povijest“. U njoj mahom objavljujemo nove rukopise domaćih autora. Biblioteka je spoj znanstvenog, literarnog i “ekskluzivnog“ pristupa, a hrvatskom društvu donosi novu, neprocjenjivu vrijednost. I knjige smo učinili pristupačnima svima. Koliko u tome uspijevamo, to ćete odlučiti vi koji nas čitate!
Od završetka Drugoga svjetskog rata do danas objavljeno je nekoliko knjiga i članaka koji se više ili manje tiču odora i znakovlja partizanskih postrojbi i poslijeratnih jugoslavenskih oružanih snaga. Većina autora problematici pristupa površno, te navodi pogrešne podatke koji se zatim šire i u drugim radovima, stječući auru neupitnosti.
U vašim je rukama još jedno djelo iz naše biblioteke „Hrvatska povijest“, ovaj put djelo koje spada u izvornu povijesnu građu, a to su originalna pisma Vjekoslava Maksa Luburića koja je on pisao i slao između 1952. i 1969. godine, kada je ubijen.
Društveni interes za objavljivanje ovoga djela leži u činjenici što je riječ o prvoj uredničkoj knjizi na temu populizma. Hrvatska politologija pokazala je određeno, zasad nedovoljno zanimanje za istraživanje fenomena populizma iako je riječ o temi koja u međunarodnoj politološkoj literaturi ima veliki broj istraživača.
Bilo je krajnje vrijeme konačno napisati jedan sustavni i pregledni opis zbivanja na Talijanskoj, odnosno Jugozapadnoj bojišnici u Prvome svjetskom ratu (kako je bila definirana u doba Austro-Ugarske, koja je istodobno morala ratovati i na Istočnoj bojišnici protiv Rusije te na Jugoistočnoj bojišnici protiv Srbije i Crne Gore, a poslije i protiv snaga...
Knjiga “Sjeme zla: uvod u studije terorizma” svojevrsni je nastavak prethodne knjige “Sjeme zla: elementi sociologije terorizma” i prethodnih istraživanja. No, unatoč činjenici da su pojedini dijelovi preuzeti iz prethodne knjige, knjiga koja je pred vama ipak je nova knjiga.
Zbirka polemičkih zapisa - u prvome dijelu autor govori o Hrvatskoj za vrijeme Jugoslavije kroz analizu odnosa Miroslava Krleže i Tita. U drugom dijelu, autor raspravlja o Franji Tuđmanu, njegovim krivnjama i grijesima. Na kraju knjige nalazi se pogovor, tekst Franje Tuđmana.
Ratno se zrakoplovstvo tijekom 20. stoljeća kao specifična i izrazito tehnička grana oružanih snaga razvijalo iznimnom dinamikom, u korak s ubrzanim tehnološkim napretkom u istom razdoblju.
Ova je knjiga, koja se temelji na znanstvenim istraživanjima autora, odmak od promatranja asimetrije isključivo kroz prizmu rata u Afganistanu i hibridnog ratovanja isključivo kroz prizmu rata Rusije i Ukrajine kao najrecentnijeg primjera.
Nije nimalo čudnovato što su svi veliki s ovih prostora, pa tu možemo svrstati znanstvenike, skladatelje i književnike, rođeni u predjelima i krajolicima za koje bi netko pomislio da su neinspirativni obzirom na škrto prašnjavo tlo, suhi kamen i crvenicu.
TONIĆ I NJEGOV ZAPADNI GRIJEH … je povijesno-pravna analiza jedne smrtne kazne izrečene 19-godišnjem Antonu Staraj-Toniću iz sela Dolenja Vas, Istra, davne 1951. godine. Bio je protivnik komunističkoga režima, antifašist, netko koga nije lako smjestiti u okvire koje jednoumlje toliko voli.
Autor prije svega poziva na buđenje pojedinca, aktivnog građanina, koji treba aktivirati vlastite resurse i kompetencije, a prije svega odbaciti stare ideološke obrasce u odabiru političkih predstavnika. To su, smatra autor, mogući i potrebni načini borbe protiv društvene podjele i ideološke rascijepljenosti te uspona ideologije mržnje.
Moram napomenuti da radovi poput ovog ne predstavljaju „revizionizam“, u smislu optužbi s kakvima su se autori susretali nakon izlaska prvog dijela monografije i kada su ih u pojedinim medijima teretili za „izvrtanje povijesti“, već smo nastojali iznijeti nova saznanja do kojih smo došli izučavanjem izvorne arhivske građe i time pridonijeti boljem...