Medicinska naklada već je 50 godina vodeća specijalizirana nakladnička kuća u Hrvatskoj za područje medicine, stomatologije, veterine, farmacije. Osim udžbenika i priručnika za srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje, izdavački program obuhvaća znanstvene i stručne monografije, popularnu medicinu, te znanstveno-stručne medicinske časopise. U pedeset godina svoga djelovanja Medicinska naklada je objavila više od tisuću naslova i tako dala najveći doprinos hrvatskoj medicinskoj publicistici
SADRŽAJ: 1. Znanost i priroda 2. Sedam temeljnih imunoloških pojava 3. Glavni kompleks gena tkivne podudarnosti 4. Prerada i predočivanje antigena 5. Aktivacija limfocita 6. Limfociti 7. Receptor limfocita T 8. Razvoj limfocita T 9. Aloreaktivnost 10. Genetski nadzor imunološke reakcije ...
Ova knjiga obrađuje teme koje su važan i u nas neopravdano zapostavljen dio struke: infekcije u ginekologiji i perinatologiji.
Ovaj udžbenik sadržajem prati nastavni plan i program, a jednostavno ali sustavno prikazuje složenu problematiku infektivnih bolesti. U opisu bolesti više su istaknuti simptomi i klinička slika, te liječenje i sprječavanje bolesti, a tek ukratko složeni patogenetski, patofiziološki i imunološki mehanizmi.
Sadržaj udžbenika razvrstan je u šest cjelina. Prvi je dio Opća infektologija, u kojem su opisane temeljne značajke i specifičnosti infektivnih bolesti. U nastavku su opisane skupine bolesti prema uzročnim mikroorganizmima - bakterijske, spirohetalne, rikecijske, virusne i parazitne.
Inhalacijska terapija medicinski je postupak koji se provodi u svrhu liječenja, udisanjem ili usisavanjem pare ili plinova lijekova koji su prethodno raspršeni u kapljica ili čestice. Tako raspršene kapljice ili čestice lijeka nazivamo aerosolom ili aerosolnom tvari. Naziv ovog oblika liječenja potiče od latinske riječi inhalare, što znači udisati.
Udžbenik za peti razred medicinske škole za zanimanje medicinska sestra opće njege/ medicinski tehničar opće njege.
Intenzivna medicina je multidisciplinarna djelatnost u kojoj sudjeluju liječnici brojnih struka: anesteziolozi, internisti, pedijatri, infektolozi, neurolozi, kirurzi, a sporadično i specijalisti drugih struka.
Udžbenik za peti razred medicinske škole za zanimanje medicinska sesra opće njege/medicinski tehničar opće njege
Ovo je drugo izdanje udžbenika Interna medicina, koji je kao udžbenik Sveučilišta u Zagrebu prvi puta objavljen 2009. godine u izdanju Medicinske naklade.
Udžbenik je podijeljen na Opći i Specijalni dio. U općem dijelu prikazane su vrste i simptomi bolesti, opće metode dijagnostike unutarnjih bolesti i osnove liječenja bolesnika s unutarnjim bolestima.
Udžbenik propedeutike interne medicine namijenjen je studentima treće godine Medicinskog fakulteta. Od posljednjeg izdanja došlo je do nekih važnih promjena u interpretaciji fizikalnih pregleda, pa je i to bio razlog da se udžbenik obnovi.
U gotovo stoljetnoj praksi socijalnog rada intervju je bio, a i danas je, najvažnija metoda prikupljanja podataka, pružanja usluga i pomoći korisnicima.