Autor se u članku bavi analizom filozofijsko-političkih aspekata nastanka i uspona oligarhijske vladavine u suvremenim demokratskim i autoritarnim porecima umreženih društava. Pokazujući da se problem svodi na odnos između ekonomije, politike i kulture neoliberalizma i meritokracije...
Sto i trideset godina od rođenja Franza Kafke dostatan je povod za promišljanje razloga o veličini jednog zagonetnog djela koje je zacijelo ostvarilo najviše filozofijskih analiza, komentara i prosudbi od svih drugih prekretnih pisaca 20. stoljeća.
Ova knjiga otvara prostor mišljenja s onu stranu tradicionalne filozofije umjetnosti i književnosti. Autor nastoji sustavno, obuhvatno i intermedijalno pokazati kako se između romantike (Novalis) i antirealističkoga shvaćanja pisanja (Blanchot) uspostavljaju tijesni odnosi zasnovani na jedinstvu filozofije i književnosti.
Ovo nije knjiga o posljednjim “stvarima”. Još je manje njezina usmjerenost spram pitanja o kraju čovjeka u post-humanome stanju “stvar” apokaliptičke ugođenosti duha vremena.
U ovoj knjizi se totalitarizam nastoji promisliti kao događaj, i to kao događaj u emfatičnom smislu, kao “singularni događaj” na tragu uvida suvremenih filozofa događaja (Arendt, Heidegger, Deleuze i drugi)...