Hrvatski romanopisac Anđelko Vuletić rođen je 6. veljače 1933. u Trebinju (Ravno), Hercegovina. Gimnaziju je pohađao u Trebinju. Studirao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, Skopjlu i Beogradu gdje je i diplomirao. Objavljuje poeziju, romane, pripovijesti, radiodrame, eseje, kritike i putopise. Bavi se i prevođenjem.
Poetski pikarski roman Dan Hapšenja Vile Vukas Anđelka Vuletića obrađuje temu materinske osvete. Rusmila Vukas, udovica, mati petero djece, četiri sina i kćeri Vile, dvadeset godina samo živi i djeluje da bi ostvarila svoj san o osveti Liji Gregoru koji ju je 6. travnja 1941. godine silovao i pritom njezinu kći učinio doživotnim invalidom. Vila je Vukas...
Roman Anđelka Vuletića Deveto čudo na istoku (1966.), uz njegov drugi roman Drvo sa paklenih vrata (1963.), spada među najznačajnija ostvarenja avangardno-simbolističke proze u bosanskohercegovačkoj književnosti.
Zagospodariti vlastitim životom, predstavlja osnovni pjesnički zahtjev Anđelka Vuletića. Čovjek se ne treba ustručavati i krenuti pravim putem:onim koji vodi zvijezdama.
Ova knjiga je svojevrsna kombinacija pjesama, pjesme u prozi, aforizama i mikroeseja.
Bez imalo sumnje može se tvrditi da ova poezija dolazi od velikog pjesnika, odnoseći sve što joj se nađe na putu, a ne dotičući ništa od onog što nije bitno. Pjesme Anđelka Vuletića postaju dio onoga tko ih čita.