Jezično savjetništvo u Hrvata ima dugu i plodnu tradiciju od 1904. godine, kad je objavljena knjiga Vatroslava Rožića Barbarizmi u hrvatskom ili srpskom jeziku.
Školska gramatika priručnik je namijenjen u prvome redu učenicima osnovne i srednje škole, ali će biti koristan i svima koji se služe hrvatskim standardnim jezikom kao kratak podsjetnik na njegova osnovna gramatička pravila.
Hrvatski pravopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje fonološki je pravopis s morfonološkim elementima. Fonološki je jer je utemeljen na glasovnome načelu. Prema tome se načelu u hrvatskome piše npr. bežični, išarati, otpasti, potprogram, raščistiti, ropski, pretpristupni, svadba...
Hrvatski pravopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje fonološki je pravopis s morfonološkim elementima. Fonološki je jer je utemeljen na glasovnome načelu. Prema tome se načelu u hrvatskome piše npr. bežični, išarati, otpasti, potprogram, raščistiti, ropski, pretpristupni, svadba...
Hrvatski terminološki priručnik namijenjen je jezikoslovcima, ali i stručnjacima svih struka. On pruža osnovna znanja potrebna svakomu tko se bavi terminološkim radom, posebno autorima terminoloških rječnika i baza, ali i svakomu tko se bavi izgradnjom nazivlja svoje struke. ..
Mađarsko-hrvatski rječnik rječnik je dvaju tipološki različitih jezika za kakvim hrvatska i mađarska javnost već dugo osjeća potrebu radi lakšega sporazumijevanja u raznovrsnoj svakodnevnoj komunikaciji.
U Beču je 1882. godine priveden, pretučen i policijski saslušan guslar Želimir Periš (44, Zadar), koji je spjevao ep o vještici Gili, kaže prva glava romana "Mladenka kostonoga". Njegova četiri rimovana deseterca i sažetak sadržaja uvode nas u svaku od 50+ glava Kostonoge koje su totalno drukčije jedna od druge.
Pravopis je knjiga u kojoj se nalazi sve ono što vas pri pisanju zbunjuje i u čemu najčešće griješite. Dakle, to je knjiga koja će vam pomoći da izbjegnete pogreške pri pisanju. Pravopisom se služite kad god pišete. U njemu možete provjeriti riječi za koje niste sigurni kako se pišu.
Rječnik suvremenih hrvatskih osobnih imena izrađen je u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje u sklopu projekta Baza suvremenih hrvatskih osobnih imena, a namijenjen je najširemu krugu korisnika.
Zbornik radova sa znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem “Drugi hrvatski sintaktički dani“, Osijek,13.-15. studenoga 2008. U svibnju 2006., na inicijativu Branka Kune, u Osijeku je utemeljen skup Hrvatski sintaktički dani s kojim je istraživanje sintakse hrvatskoga jezika konačno postalo glavna tema specijaliziranoga skupa...
Ova je knjiga nastala doradom doktorske radnje Antroponimija i toponimija Zažablja te je plod desetogodišnjega arhivskoga rada i terenskoga istraživanja na državnom granicom između Hrvatske te Bosne i Hercegovine višestruko ispresijecanome području koje je u 18. stoljeću bilo razdijeljeno između triju država , a danas se dijeli između dviju biskupija i...