U knjizi se osobito obrađuje Tolstojeva socijalna filozofija u okviru koje poznati ruski književnik razvija svoju osebujnu i površnim poznavateljima njegove misli neočekivanu kritiku države, vlasti, prava i privatnoga vlasništva.
Odluke o nacionalnoj energetskoj politici vode se trima ograničenjima: višim cijenama energije, većem narušavanju okoliša te povećanjem sigurnosnih rizika. Ovdje smo tako iznijeli pojmovni okvir za analizu konvencionalnih i obnovljivih tehnologija s obzirom na njihovu cijenu u novcu, cijenu po okoliš te cijenu za nacionalnu sigurnost zemlje.
“Brod za Lajku” je priča o Tamari, studentici psihologije koja nakon obiteljske tragedije postaje opsjednuta smislom svog postojanja.
Albert Camus, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1957, uvijek je odbijao egzistencijalističku etiketu koju su mu obično prišivali. Isto tako, dugo su ga povezivali s ljevičarskim intelektualcima, ali njegova su ishodišta bila neka druga i negdje drugdje.Za Camusa, svijet je “apsurdan” – osjećaj apsurda je “razdvojenost između čovjeka i njegova...
Lingvist Noam Chomsky svojim je pristupom načinio prevrat u shvaćanju jezika i njegove uloge. No postoji još jedan Chomsky, kultni lik i dosljedni kritičar društvenih nepravdi...
Knjiga je izašla u nakladi Factum izdavaštva iz Beograda i nakladničke kuće Jesenski i Turk iz Zagreba. Inače, profesor Lasić do sada je objavio više knjiga: ''Europska unija: nastanak, strategijske nedoumice i integracijski dometi'' (Sarajevo 2009.), ''Mukotrpno do političke moderne'' (Mostar, 2010.), ''Europe now: Europa sada ili nikada'' (Sarajevo,...
Rene Descartes je onaj glasoviti filozof koji je bio spreman posumnjati u baš sve - čak i u postojanje vlastita tijela. Opće je poznato da je rekao naveliko citiranu rečenicu "Mislim, dakle jesam." No, jeste li sigurni da znate što je time mislio? Descartes za početnike objašnjava u što je to Descartes sumnjao te zašto ga se obično naziva ocem moderne...
I dan danas, nacionalizam je još uvijek najpopularniji ideološki diskurs, a država-nacija jedini priznati vid vladavine nad nekim teritorijem. Nacionalni identiteti se percipiraju kao normalna stanja postojanja, svojstvena svakome.
Kao sociološka analiza prvobitnih oblika religije i osnovnih elemenata i društvenih funkcija religije, ova knjiga je zanimljiva ne samo sociolozima, teolozima, povjesničarima, etičarima, filozofima i psiholozima, nego i široj čitalačkoj publici.(Krunoslav Nikodem)
Vodič u teorije znanja zbornik je programskih radova izvorno pisanih za ovu svrhu. Slijedeći dvostruku namjeru američkih priređivača ovog zbornika – studijsku i znanstveno-istraživačku.
Hegelova filozofija povijesti (čiji je dio i povijest filozofije) prikazuje kako se apsolutni duh razvija u vremenu u sve savršenije oblike. Njegova filozofija izazivala je kontroverze i oprečna tumačenja, ali ostaje značajna za razumijevanje koncepcija koje su slijedile, sve do danas.
Riječ je o vezi Fichtea sa "slobodnim zidarstvom" ili "masonerijom", tajnim društvom tajnovite povijesti, koje zapravo, otkako je 1717. u Londonu godine stupilo u javnost osnivanjem Velike lože Engleske, nije više bilo tajno, i s kojim su mnoge veličine toga doba - poput Lessinga i Goethea ili Mozarta - bile u bliskim vezama.