Nakladnička kuća Synopsis d.o.o. Sarajevo osnovana je 2000. godine. Programski je orijentirana na istraživanja kulturnopovijesne, etnosocijalne, religijske, književnopovijesne, politološke i povijesne problematike Bosne i Hercegovine.
Objavljujemo autore iz Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja, nastojeći na razvijanju dijaloga u jezicima koji se međusobno razumiju i čitaju, posebno vodeći računa o afirmaciji književnoga, kulturnog i znanstvenog stvaralaštva bosanskohercegovačkih Hrvata, koje na različit način integralno pripada bosanskohercegovačkoj i hrvatskoj kulturi.
U tim nastojanjima posebno se afirmiralo nekoliko naših biblioteka:
– Biblioteka 21 (književnost, povijest, društvene znanosti) – urednik: Ivan Lovrenović;
– Biblioteka Iz Bosne Srebrene (izabrani tekstovi iz književnosti bosanskih franjevaca od XVI do XX stoljeća) – urednik: Ivan Lovrenović;
– Biblioteka Komunikacij@ (studije s područja komunikologije) – urednik: Nino Ćorić;
– Biblioteka Ekonomika (studije s područja ekonomskih znanosti) – urednik: Stiepo Andrijić;
– Biblioteka Biomedicina (studije s područja prirodnih znanosti) – urednik: Berislav Topić;
– Biblioteka Znakovi vremena (razmišljanja o aktualnim izazovima Crkve) – urednik: Drago Pilsel;
– Biblioteka Posebna izdanja (publicistika, fotomonografije, leksikografija, varia).
Od osnutka do 2015. godine Synopsis je objavio preko stotinu i pedeset naslova, među kojima se nalaze djela renomiranih suvremenih domaćih autora iz raznih područja društvenog, kulturnog i znanstvenog života.
U suradnji s izdavačkom kućom Ex Libris d.o.o. iz Rijeke pokrenuli smo četiri nove biblioteke –Ecumenica, Judaica, Islamica i Ars haeretica – u kojima se, prvi put u nas, sustavno prevode i objavljuju temeljna djela židovske, kršćanske i islamske teologijsko-filozofijske baštine.
S istom kućom Synopsis je sunakladnik međunarodnoga teološkog časopisa Concilium na hrvatskom jeziku, prvog u svijetu po broju izdanja i ugledu. Time pridonosimo povezivanju domaće i regionalne javnosti sa svjetskim trendovima na polju međureligijskog dijaloga i suvremenih teologijsko-filozofijskog promišljanja.
Ideja vodilja izdavačke kuće Synopsis je poticanje domaćih autora na originalno, smjelo i konstruktivno interdisciplinarno promišljanje suvremene domaće društveno-političke zbilje, s ciljem pospješivanja integracijskih i ozdravljujućih procesa u svim sferama života, napose religijskoj, političkoj i ekonomskoj.
Pored užeg uredničkog tima, Synopsis je okupio i širok krug suradnika, eminentnih intelektualaca i autora. Našu usmjerenost k vrhunskoj kvaliteti knjiga, od obrade teksta do opreme i dizajna, prepoznali su urednici, autori i domaća stručna javnost, kao i naši čitatelji, što nam je osobito važno.
U knjizi se istražuje kako se u austrougarskom razdoblju konstruirao i razvijao nacionalni identitet kod tri glavne etničke zajednice u Bosni i Hercegovini (srpske, bošnjačke i hrvatske). Autor polazi od pretpostavke da su se upravo preko kulture i književnosti najbrže širili nacionalni narativi, koji su promovirali nacionalni pogled na svijet...
Tema ove knjige je dualističko kršćansko krivovjerje poznato pod nazivom bugarsko-bizantski bogumilizam, kao i mogući utjecaj bogumilizma na stvaranje srednjovjekovnog bosanskog identiteta.
Poezija Ružice Miličević govori o vječnim temama čovjekovog mučnog življenja, bez obzira je li taj čovjek iz prošlosti ili sadašnjosti. Velik dio pjesama posvećen je izražavanju snažnog antiratnog stava, pri čemu je dominantan motiv progon, neovisno o tome jesu li žrtve Indijanci, Židovi, Sirijci ili narodi bivše Jugoslavije.
U svome djelu de Lubac upozorava kršćane da moraju shvatiti kako i ateizam vrši istu kritiku religije koju je i Evanđelje vršilo spram religije svoga doba. Istina, današnji ateizam nije samo vulgarni, a ni samo kritički, razarajući, nego je planski i organski sposoban udaljiti čovjeka od Boga i organizirati zemlju bez Boga, a na kraju zapravo protiv...
Izbor poezije Duga barbarska noć, šesta je i ujedno posljednja knjiga Izabranih djela Željka Ivankovića
Nakon pet godina istraživanja i pisanja, i još pet godina dorađivanja, dopunjavanja i korekture, u tiskaru je konačno upućen prijelom moje treće knjige: „El Shatt – Dalmatinci u pustinji“. Ova, rekao bih, kapitalna knjiga, ima 800 stranica, tri izdavača, tri urednika i dva recenzenta.
Ova se knjiga može promatrati kao izabrani prikaz pojmova, koncepcija, kategorija i njihovih odnosa, koje čine oblast istraživanja, suvremene estetike, ali i kao refleksija, kritička distanca od situacije u kojoj se estetika nalazi pri kraju 20. stoljeća.
Ovo klasično djelo kršćanske, točnije protestantske teologije, nagovijestilo je naše suvremeno iskustvo: bez etičke volje, bez ćudoredne snage, bez moralne energije nije moguće nadvladati velike probleme 21. stoljeće...
Ovim rukopisom autor slijedi osnovnu ideju iz Teorije socijalne pulsacije da se objektivne forme čovjekovog postojanja(običajnost, kultura, jezik, religija, ekonomska struktura) trebaju promatrati kroz logiku pulsacije socijalnih fenomena.
Mađarska nastojanja oko mađarizacije bosanskog franjevačkog pomlatka