Prva knjiga je posvećena povijesti hercegovačkog područja od najstarijih vremena do okončanja osmanske vlasti, dok druga sadržava radove u razdoblju nakon austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine do događanja nakon raspada Jugoslavije.
Knjiga je koncipirana kao prikaz djelovanja SDS-a i jugoslavenskoga represivnog aparata kroz sudbinu jednog pojedinca. Knjiga se temelji na obilnom arhivskom gradivu koje je tek odnedavno postalo dostupno istražiteljima.
Istražujući po raznim arhivskim fondovima, autor je pronašao u Hrvatskom državnom arhivu, Fondu Službe državne sigurnosti Republičkog sekretarijata unutrašnjih poslova SR Hrvatske, zapisnike o iskazima Krunoslava Draganovića pred komunističkim istražiteljima, nakon njegovog zagonetnog povratka u Jugoslaviju u rujnu 1967. godine.
Rezultate višegodišnjeg istraživanja političke i intelektualne povijesti te djelovanja hrvatske inteligencije u 20. stoljeću povjesničar Stipe Kljaić objelodanio je u monografiji Nikada više Jugoslavija. Intelektualci i hrvatsko nacionalno pitanje (1929. – 1945.). Temelje ovog djela čini Kljaićeva doktorska disertacija koju je obranio na Filozofskom...
Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest 2005. pokrenula je u Hrvatskoj jedinstven nakladnički projekt objavljivanja izvornih dokumenata o represiji i zločinima koje su partizanske i komunističke vlasti provodile pred kraj i neposredno po završetku Drugoga svjetskog rata u Hrvatskoj.
U knjizi se obrađuje povijest jednog od plemićkih rodova s prostora današnje Slavonije, roda Borića bana, te ona ujedno predstavlja i prvu cjelovitu obradu jednog plemićkog roda s ovoga područja.
Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa, "Zlatna dvorana" Hrvatskoga instituta za povijest Zagreb, 24. i 25. studenoga 2011.
Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Banjoj Luci 18.-20. lipnja 2009. godine