Prvenstveni je cilj ove knjige ponuditi pomoć te pouzdan i učinkovit repertoar otvaranja, što se lako može naučiti bez utroška previše vremena, no prije svega traži se razumijevanje, a ne „bubanje varijanti napamet“.
Dvanaestogodišnja djevojčica Tonka i njezin prijatelj puh, Oci, vode čitatelja kroz uzbudljivu pustolovinu. Oci nije običan šumski puh, njegov je zadatak pronaći izabrano biće kojem će stara šuma koja skriva veliko blago provjeriti svoju tajnu. Knjiga „Pustolovine puha Ocija i djevojčice Tonke” dobitnica je nagrade „Anto Gardaš”.
Knjiga je presjek autorova proznog stvaralaštva.
Ovaj je roman potresna ispovijest o posljedicama alkoholizma kod roditelja te njihovih psihičkih zlostavljanja i fizičkoga nasilja nad djecom. Sve se to događa pred licem društva, a dovoljno skriveno u obitelji, da se teško izvana umiješati.
U romanu pratimo odrastanje male junakinje koja živi u pećini sa svojom praobitelji. Jednog dana radoznala Šušu bježi od kuće i kreće u pustolovinu koja će joj promijeniti život...
Zbirka priča i legendi iz Dalmacije o postanku mjesta, o nevjerovatnim događajima često ispunjenim elementima tajanstvenog,nestvarnog svijeta,o neobičnim ljudskim sudbinama, o velikim ljubavima i junacima.
Nakon dosadašnje četiri objavljene knjige „Političke siluete“, „Bijeg. Veliki grad“, „Eseji o svjetskoj književnosti“ i „Vuci“, slijedi i pet knjiga Izbranih djela Milutina Cihlara Nehajeva „Rakovica“ u povodu 150. godišnjice bune i pogibije Eugena Kvaternika.
Priča je to čovjeka koji je sanjao život u metropoli, a zatekao se u jednom hotelu u austrijskim planinama. Tamo se osjetio prisiljen pronaći samoga sebe i prestrukturirati vlastite snove, nepestance padati i ponovno ustajati, a u trenutcima tragedije, očaja ili žalosti nikad ne gubiti nadu.
Malo-pomalo na krhotinama života jedne obitelji i njezinih članova autor maestralno ulazi u sferu Prvoga svjetskog rata, velikoga grobišta tisuća i tisuća ljudi.
Prva studija o ratnim profiterima koja, preko arhiva poreza na ratne profite, uspostavlja tipologiju bogaćenja i kulturalnu antropologiju zajednice poslodavaca. Istražuje i tumači fenomen javnog mišljenja o ratnom profiterstva putem napisa boraca, tiskanih medija i prokazivačkih pisama koja su dobivala javne vlasti.
U svojoj najnovijoj knjizi priča Tomaš sabire četrnaest svojih priča, priča tematski vrlo raznorodnih, no koje u svojoj pozadini imaju Domovinski rat, njegove posljedice sa svojim pozitivnim i negativnim stranama.
Knjiga nudi prvu obradu recepcije personalizma u Hrvatskoj tijekom 20. stoljeća, i to tako da kronološki obrađuje recepciju trojice prvaka personalističkoga pokreta.