Svaki otac znade kako u životu obitelji postoje razdoblja kada se nevolje gomilaju, a duh klone.Otac mora umrijeti, ako želi dati život svojoj supruzi i djeci.Jesam li spreman naučiti više o sebi preko ozbiljnih kušnji? Hoću li dopustiti Ocu neka mi pomogne sazrijeti?
U O'Brienovim očima Hrvatska je otok svijeta sa svojom vertikalom odnosa prema Bogu i u odanosti prema istini i vlastitoj povijesti. Izvor njene patnje je u obrani te vertikale. Ako ona nestane sa svojom vertikalom i svijet će propasti, sunovratit će se u suvremeni kamenolom robovlasništva novoga doba.
"Otok svijeta" od početka do kraja roman je sukoba između dobra i zla, kontrast idiličnih Rajskih Polja i paklenoga Golog otoka.
Nakon kanadskog izdanja knjiga The Donkey Dialogues objavljena je i na hrvatskom pod naslovom Razgovor očeva (Magareći dijalog).Nas dvojica razgovaramo o tome na koji način kao muževi i očevi izlazimo nakraj s vlastitim slabostima, kako pronalazimo milost i snagu za ono što je pred nama...
Kud god zemljom koračate mislite na dublji smisao; sve je možda jednom - kao što sam se ja osvjedočio - nekim čudom posvećeno; možda je neko novorođenče preživjelo vrućicu bez lijeka, neko janje preboljelo padavicu ili ugriz poskoka.
Lijepo je biti star! – poručuje nam o. Franz Sodja u Duhovnom priručniku za starije
Ovaj roman ispituje dušu našega vremena kroz oči svetoga Luke i Teofila te onih što ih susreću, uključujući i samoga Gospodina. O’Brien oživljuje čudo koje je ispunilo Lukinu dušu...
Živimo li u posljednjim vremenima je druga knjiga eseja Michaela O'Briena.