Projekt je započet 2013. godine uz financijsku potporu Grada Zagreba, a ideja samog projekta je jednostavna: pokazati da se koncept javnog i privatnog mogu prožimati u posredovanju literature. Bez pompoznosti i zamišljene i(li) stvarne granice između autora i čitatelja, već u dijaloškom propitivanju bitnih suvremenih književno-društvenih tema. Do kraja 2013.godini u sklopu projekta”Europea u Dvorištu” Zagreb su posjetili renomirani i nagrađivani europski autori, čije su nastupe vodili i u njima sudjelovali mnogi sudionici hrvatske književne scene. Zbog interesa javnosti i medija, u 2014. godini Europea u Dvorištu otići će još korak naprijed i dobiti strukturu međunarodnog književnog festivala. Cilj Europee u Dvorištu ostaje jasan a to je prezentiranje istaknutih europskih pisaca i njihovih djela zagrebačkoj publici. I sljedeće godine riječ će biti o naslovima renomiranih autora, od kojih su mnogi dobitnici glavnih europskih književnih nagrada.
Knjiga Radikalno žrtvovanje cijenjenoga teoretičara kulture Terryja Eagletona snažna je i pronicljiva kulturološka analiza žrtvovanja – koja se bavi teologijom, književnošću, politikom i filozofijom – kao temelja suvremenog, ali i drevnog društvenog poretka.
Leonard Cohen, jedan od najpoznatijih i najuglednijih kanadskih pjesnika, romanopisaca i glazbenika, ostao je tijekom pola stoljeća svoje karijere enigma: boem iz dobrostojeće građanske obitelji koji je život proveo lutajući svijetom, kantautor optuživan da se uz njegove pjesme „režu žile“, „ovjenčani pjesnik pesimizma“, pjesnik i rock-zvijezda koja je...
Od dobitnice Flamanske kulturne nagrade za književnost i BNG New Literature prize, Rachide Lamrabet, u prijevodu Romane Perečinec dolazi nam roman o vojnicima iz francuskih kolonija izgubljenima u vrtlogu tuđeg rata i vlastitog identiteta te mreži istina i laži kojima su oni povezani, a koja je ubojitija od metaka iz strojnica. .
Ako ste čitali Gregov dnevnik, nemojte propustiti Rukavicu za Matildu. Ovo je još bolje!
San zvan Jugoslavija priča je o europskom dvadesetom stoljeću: od velikih monarhija, preko dva svjetska rata, do formiranja i kriza novih država. Sve ono što se zbiva oko te, kao i Andrićevih, knjige – svi prigovori, napadi, ignoriranja, konstrukcije, učitavanja – priča je o našim prostorima na početku novog tisućljeća. Tu onda prestaje biti važno jeste...
Iz predgovora: “…Objavljivanje ovog atlasa rezultat je snažnog razvoja informatičkih znanosti, njihove primjene u svakom segmentu suvremenogživota, te nakladničkog uvjerenja da će zemljopisni atlasi budućnosti uistinu biti kombinacija satelitskih snimaka s aplikacijama...
U zrelo ljeto 2008. Ivan Lovrenović zaputio se sa sinom Josipom, koji mu je u ovoj prilici bio suradnik, na višednevno putovanje po Bosni. Postojao je i formalni razlog, iako bi se vjerojatno putovalo i bez njega: serijal reportaža koje će biti objavljene u sarajevskome magazinu Dani.
Autor donosi potresnu priču koja započinje 1941. godine na samom početku Drugog svjetskog rata, a završava padom Vukovara.
U novom nam romanu Krunoslav Mikulan otkriva kako se izlegao mali zmaj, a naši junaci sada postaju Zmajeva družina. Kako će se naša četvorka snaći u odgoju zmaja? Ponovno zapadaju u uzbudljive i čudesne pustolovine.
Bruno Šimleša u Školi života pokazuje na koji bismo način trebali razviti zdravu ljubav prema sebi i drugima te poziva na akciju, apelirajući da se ne pomirimo sa životom koji nas ne zadovoljava i koji ne zaslužujemo.
Strah i želja stapaju se u maštovitom svijetu ovog romana u kojem slučajnost nikada nije samo slučajna, a preklapajući identiteti i nekonvencionalna romansa nude istinu u ponešto razigranom obliku.
Knjiga Dimitrija Popovića Slikarstvo i mržnja donosi nova istraživanja o fenomenu mržnje u slikarstvu. Posrijedi su zapravo interdisciplinarne psihološko-sociološke studije o fenomenu mržnje, ali i oblicima njezine tematizacije u likovnoj umjetnosti u rasponu od renesansnoga slikarstva do povijesnih avangardi u prvoj polovici 20. stoljeća (s naglaskom na...