Vladimir Sergejevič Solovjev (1853.–1900.) bio je ruski filozof, teolog, pjesnik, pisac i književni kritičar. Odigrao je značajnu ulogu u razvoju ruske filozofije i poezije krajem 19. stoljeća, kao i u ruskoj duhovnoj renesansi na početku 20. stoljeća.
Autor je brojnih eseja i više zapaženih knjiga kao što su Tri razgovora ili Priča o Antikristu, Kriza zapadne filozofije, Opravdanje dobra, Platonova životna drama i druge, a među najznačajnija njegova djela svakako treba ubrojiti knjigu Smisao ljubavi koja je izišla na hrvatskomu jeziku u izdanju nakladne kuće Verbum. Njegove Duhovne osnove života, osim što su postale klasik duhovnosti, odišu vječnom aktualnošću koja je sposobna dodirnuti ono najdublje u čovjeku bez obzira na vrijeme i okolnosti u kojima živi.
Ma koliko bio duhovan, naš nam se život često otkriva kao tegoban i prepun nedostataka i slabosti i stoga ga želimo popraviti, no promjene se ili ne događaju ili su površne i privremene…
Po Solovjevu ljubav između muškarca i žene ima ključnu ulogu u mističnomu preobraženju svijeta. Ljubav, koja omogućuje osobi do pronađe bezuvjetno dovršenje u drugoj, postaje evolucijska strategija za prevladavanje kozmičkoga raspada.
Vladimir Solovjev zasigurno je najveći ruski filozof 19. i početka 20. stoljeća i jedan je od najumnijih kršćanskih filozofa. Autor je brojnih filozofskih trakata i osobno je živio kršćansku vjeru na zadivljujuć način...