Elif Shafak - turska je spisateljica rođena 1971. u Strasbourgu, u Francuskoj. Nagrađivana je i jedna od najčitanijih turskih autorica. Njene su knjige prevedene na više od dvadesetpet jezika. Piše na turskom i na engleskom. Nakon književnog debija, priče Kem Gözlere Anadolu slijedi njen prvi roman Pinhan (The Sufi) nagrađen uglednom Mevlaninom nagradom 1998.. Slijede djela: Sehrin Aynalarý (Mirrors of the City); Mahrem (The Gaze) za koju je dobila "Union of Turkish Writers’ Prize" 2000.; Bit Palas (The Flea Palace) turski bestseler, te Med-Cezir knjiga eseja o rodu, seksualnosti, mentalnoj getoizaciji i literaturi. Slijede tri romana koja piše na engleskome: The Saint of Incipient Insanities, Kopile Istanbula (Baba ve Piç) koji je 2006. bio bestseler u Turskoj, te 2010. Četrdeset pravila ljubavi (Ask). Nakon toga objavljuje autobiografsku knjigu, Black Milk, u kojoj kombinira fikcionalne s nefikcionalnim elementima.
Znanstvenici su dokazali da nakon fizičke smrti i prestanka rada srca mozak ponekad radi još nekoliko minuta. Što se događa u tom vremenu?Čega se netom umrla osoba tada prisjeća, o čemu razmišlja? Protagonistica ovoga romana, Leila Tekila, seksualna radnica u Istanbulu možda krije odgovore.
Znanstvenici su dokazali da nakon fizičke smrti i prestanka rada srca mozak ponekad radi još nekoliko minuta. Što se događa u tom vremenu? Čega se netom umrla osoba tada prisjeća, o čemu razmišlja? Protagonistica ovoga romana, Leila Tekila, seksualna radnica u Istanbulu možda krije odgovore.
"U Četrdeset pravila ljubavi, Elif Shafak isprela je čudesnu priču o ljubavi i duhovnoj čežnji, sjajno istražujući univerzalnu želju za prisnošću - s drugim ljudskim bićem kao i sa božanskim. Ovaj je roman provokativan u najboljem smislu te riječi, jedan od rijetkih koji uspijeva rasvijetliti mistične vidove svakodnevnog postojanja, roman uma koliko i...
Nakon rođenja prvog djeteta, Elif Şafak je doživjela duboku osobnu krizu. Opterećena krivicom, anksioznošću i zbunjena zbog nove, majčinske uloge, istaknuta romansijerka prvi put u životu prestala je pisati.
U mirnom naselju u Istanbulu živi jedna pametna i radoznala djevojčica. Voli čitati knjige, slušati muziku, gledati filmove, slikati, igrati se loptom, preskakati konopac te praviti čokoladne kolačiće... I silno maštati. To su stvari koje voli... Ali postoji nešto što nikako, ama baš nikako ne voli: svoje ime!!!
U ovom je nevjerojatnom i očaravajućem romanu Elif Shafak krenula čudesnim tokovima vode, povijesti i ljudskih sudbina. Pred nama je još jedna priča natopljena beskrajnom empatijom za sve nesretne i odbačene.
U ovom kratkom i intenzivnom eseju književnica i aktivistica Elif Shafak, finalistica nagrade Booker, daje svoj pogled na svijet oko nas, a koji je danas, više nego ikad, obilježen nepravdom, podjelama, patnjom i, najnovijom ugrozom, pandemijskom krizom.
Kad se maleni Džihan kao slijepi putnik obreo na brodu što je jedrio za Istanbul, ni slutio nije da će ga to putovanje odvesti ne samo u osmansku prijestolnicu na vrhuncu njene moći, već će ga zahvatiti struja znanja, stvaralaštva i napretka – struja kojoj se bilo teško oduprijeti...
U romanu Otok nestalih stabala nagrađivana autorica Elif Shafak donosi nam raskošnu priču o pripadanju i identitetu, ljubavi i boli, sjećanju i zaboravu, ljudskom uništavanju prirode te napokon – obnovi, u svakom smislu te riječi.
Zakoračite slobodno u Palaču buha.Otkrijte što to zaudara u staroj oronuloj zgradi koja je prepuna svih mogućih insekata ali i zanimljivih likova. Otkrijte što to spaja staru palaču, jednu bombonjeru, dva istanbulska groblja, dvoje ruskih emigranata i Nepravdu Bašturskog u ovoj priči o Istanbulu...
Ova, zasigurno najneobičnija knjiga Elif Shafak, objavljena davne 1999. godine, aktualnija je nego ikad. Napisana u doba kada nije bilo reality showova ni društvenih mreža, bavi se gledanjem i viđenim, promatračem i promatranim
Tri Evine kćeri roman je snažnih dihotomija u kojemu se neizbježno sudaraju i isprepliću Istok i Zapad, ateizam i teizam, tradicija i modernitet, multikulturalnost i jednoumlje. Autorici polazi za rukom pristupačnim, lako čitljivim stilom zaći duboko u neke od najkompleksnijih problema današnjice