Pregledano
Mala knjižica za samopomoć... Suviše...
publicistika
"Kapital", prvi put objavljen 1876. godine najvažniji je doprinos Karla Marxa svijetu političke ekonomije. Kroz Marxovu kritiku ranjivosti kapitalizma slobodnog tržišta možemo vidjeti i neizbježnost nedavnih financijskih previranja.
Od Napoleona do Van Halena: znanstveni novinar Ari Turunen napisao je kulturalnu povijest arogancije. No, raspravljajući o aroganciji, u izuzetno smo dobrom društvu: John Lennon je smatrao Beatlese „popularnijima od Isusa“.
Knjigu studija i eseja Drage Ćepulića, književnika i publicista, priredio je dr. Vladimir Lončarević.Na 288 stranica predstavljen je izbor iz Ćepulićeva opusa koji obuhvaća studije i eseje o književnim, kulturološkim i drugim pitanjima objavljenim u knjigama i časopisima na vrhuncu Ćepulićeva stvaralaštva.
U filozofiji je razvijao neotomistički personalizam, dok je kao teolog prvenstveno apologet. U svojim je djelima stalno podsjećao na vrijednosti kršćanske vjere, neumorno je nastojeći razumski legitimirati i braniti. Njegova preokupacija je ustanoviti multidimenzionalnost čovjekove otvorenosti ka Nadnaravnome...
Knjiga 'Domovinske i emigrantske teme' donosi izbor studija, eseja i članaka Pavla Tijana, jednoga od najsvestranijih hrvatskih intelektualaca 20. stoljeća, naglasio je, predstavljajući knjigu, glavni urednik Glasa Koncila Ivan Miklenić.
Polazeći od premise da karitativni rad nije socijalna politika, za obnovu socijalnog poretka prihvaća konkretne prijedloge iz enciklike Quadragesimo anno i rješenje vidi u korporativnom (staleško-zadružnom) uređenju ljudskog društva, oslobađanju proleterstva od vlastite zle kobi i čuvanju srednjeg staleža.
Knjiga Kršćanski personalizam Stjepana Tomislava Poglajena objavljena je kao 14. knjiga u nizu projekt-biblioteke "Hrvatska katolička baština 20. stoljeća", pokrenute s namjerom otimanja zaboravu čitavoga niza hrvatskih autora i njihovih djela.
Knjiga sabire promišljanja o umjetnosti katoličkoga intelektualca Kuparea. U svojim esejima, prožetima kristovskim duhom i kršćanskom mišlju, osvrće se na djela Franza Kafke i Fjodora M. Dostojevskog te obrađuje teme poput odnosa umjetnosti i mistike, umjetnosti i teologije, umjetničkog stvaranja, smrti umjetnosti...
Članci, eseji i komentari Ilije Jakovljevića, hrvatskog prozaika, pjesnika, kritičara, novinara i političara koji je tragično stradao tijekom poratnih ideoloških obračuna komunista s neistomišljenicima.
»Katolicizam i kultura«, osma knjiga u nizu »Hrvatska katolička baština 20. stoljeća«, predstavlja pjesnika, esejista, novinara i prevoditelja Ivu Lendića, hrvatskoga katoličkog intelektualca koji je na javnu scenu stupio početkom tridesetih godina 20. stoljeća.