Matica hrvatska utemeljena je 1842. godine sa svrhom promicanja nacionalnog i kulturnog identiteta u područjima umjetničkog, znanstvenog i duhovnog stvaralaštva, gospodarstva i javnoga života te skrbi za društveni razvitak. Jedan je od najvećih i najvažnijih nakladnika knjiga i časopisa u Hrvatskoj.
Prikaz sakralnih objekata (crkve, kapele i groblja) u dolini Neretve po župama, ilustrirano fotografijama spomenutih uz kratki povijesni pregled župa.
Nakon mnogih pisanih tragova, knjiga, publikacija, dokumentarnih filmova koji govore o povijesti Širokog Brijega, ali i o događanjima i ljudima koji su pronijeli ime Širokog Brijega diljem svijeta, ova je monografija popunila jednu prazninu.
U rječniku obrađeni su, dakle, uglavnom leksemi s čijim bi razumijevanjem moglo biti (leksičko-semantičkih) poteškoća, a ne, kao u razlikovnicima, svi srpski leksemi u kojima postoji bar neka razlika prema hrvatskim leksemima ‒ od fonoloških i prozodijskih osebujnosti nadalje (Marko Samardžija).
Iz sadržaja: Dalmatski jezik. Statuta et leges civitatis Antibari. Benediktinska opatija Sv. marije Ratačke kod Bara. Nikola Radaković, zlatar iz Bara i umijeće bakroreza. Antun Prokulijan iz Bara, splitski i šibenski kancelar i humanista. Victor i Camillus Beselius iz Bara, dubrovački kancelari i literati...
Priča je to o fra Didakovom povijesnom pothvatu a njezini glavni protagonisti su Lovro, koji je kao osmogodišnjak napustio svoju Hercegovinu, svoj rodni hercegovački kraj i zamijenio ga slavonskom ravnicom , te njegov sin Stanko, prikazan u realnom vremenu, sin koji je naslijedio očevu vrlo bogatu i vrlo uspješnu tvrtku i bogatstvo koje je otac stjecao...
Jukinih 38 pjesničkih zapisa, podijeljenih u pet ciklusa, vode stazom snažnih emotivnih bljeskova, metafizičkih i propitivanja međuljudskih odnosa, okrenutosti baštini i roditeljskomu domu, ali i isprovocirane reakcije na izostanak životne i povijesne pravičnosti.
Uronite u svijet izuzetno razumljive poetske riječi širokobriješke profesorice koju fascinantno zaokružuju ilustracije Širokobriježanina Vladimira (Vave) Mikulića. Upoznajte sebe, upoznajte osobe iz svog okružja; neke tiho izbacite iz svog života, a onima s kojima ste neraskidivi postavite ZDRAVE GRANICE!
Autor Zvonimir Franjković umirovljeni je kapetan bojnog broda. Ovo je već treća Frankovićeva knjiga o Domovinskome ratu, za koju sam kaže da je napisana iz duše i da je u njoj govorio o vlastitome iskustvu iz Domovinskog rata...
Autor ove knjige dokumentarno dnevničko putopisne proze dao je jednu zaokruženu i cjelovitu sliku o zemljama i ljudima koje je upoznao na svojim putovanjima. Zadivljuje zavidna obaviještenost, na putu po Južnoj Americi i Australiji u kojima je proveo kao duhovnik oko tri mjeseca i svojim eruditkim znanjem u nizu umjetničkih područja i struka predstavio se...
Autor nas na samom početku upoznaje s tim da je pisan na temelju istinitih događaja i novinskih člana koje su o tim događajima objavili dnevni listovi.
Memoarski zapisi Meštrovićeve kćeri Marie u velikoj mjeri nadopunjuju umjetnikove vlastite memoare objavljene prvi put u Hrvatskoj 1969. u nakladi Matice hrvatske...
Život nema naslova, zbirka je novela koja čitatelju dopušta razviti film o čimbenicima različitoga vremena i biti njegovim sudionik jer se u njima pronalazi.