psihologija - znanstvena i stručna literatura
Knjiga je podijeljena na opći dio, na teoriju grupne psihoterapije, i na iskustveni dio u okviru grupne psihoterapije. Opći dio govori o razvoju osobnosti, o mentalnim mehanizmima i mehanizmima obrane, zatim o važnijim čimbenicima u psihoterapiji, a to su prijenos, protuprijenos i otpor.
Knjiga je namijenjena ljudima koji se bore s depresijom, njihovim obiteljima, prijateljima te profesionalcima i neprofesionalcima koji im pomažu Depresija je - kaže autorica - zatvor koji gradimo sami, a kao što ga gradimo, tako možemo i otključati njegova vrata i dopustiti sebi da izađemo.
Iz sadržaja: Teorijske osnove; Ciljevi, problemi i istraživačke pretpostavke; Metodološki pristup; Rezultati; Opća rasprava: Instrumenati za mjerenje samopredstavljanja; Međusobne povezanosti i odnosi taktika samopredstavljanja; Objašnjenje stilova samopredstavljanja obilježjima pojedinca; Završni osvrt – prednosti, ograničenja i smjernice za buduća...
Iz sadržaja: O ovoj knjizi; Što su prisile? - Je li moje ponašanje još "normalno"?; Kako se život poigra; Tko jednom doživi prisile, doživljava ih uvijek ponovno; Prekinuti začarani krug; Dobre šanse za oboljele: terapije za zadovoljniji život.
Iz sadržaja: Svrha priručnika; Upute za korištenje praktičnih smjernica; Uvod; Prikaz procesa nastanka smjernica; Preporuke za liječenje oboljelih od graničnog poremećaja ličnosti; Sažetak preporuka; Oblikovanje i provedba plana liječenja; Specifični činitelji koji utječu na liječenje; Ublažavanje rizika; Osnovne informacije i pregled dostupnih podataka...
Danas se općenito procjenjuje da čak 10-15% djece u općoj populaciji ima značajno izražene simptome depresije. Depresivnost u djece i adolescenata danas predstavlja jedan od najvećih problema u psihodijagnostici. Radi se o psihološkim problemima čija je klinička slika izuzetno heterogena i koja se mijenja u funkciji sazrijevanja.
Knjiga je zamišljena tako da služi kao svakodnevni set alata – obrazaca, planova tretmana, primjera dijaloga i popisa tehnika i intervencija. Studenti i osoblje mogu koristiti Planove tretmana na svojim nastavnim satovima, tijekom staža, postdoktorskog treninga i u kliničkoj praksi.
Drugo izdanje Psihologijskog rječnika sadrži mnogo novih natuknica, posebice u područjima psihologije koja su se u posljednje vrijeme najviše razvijala, poput biološke psihologije, kognitivne psihologije, kliničke psihologije kao i drugih područja u kojima se pojavio veći broj novih pojmova i teorija.
Iz sadržaja: Simptomi; Kako se multipla skleroza očituje?; Što je multipla skleroza?; Simptomi bolesti; Prepoznati bolest; Klinički pregledi; Tehnički pregledi; Uzroci; Zašto nastaje multipla skleroza?; Teorije o nastanku bolesti; Koliko ljudi obolijeva?; Odgovori na česta pitanja; Liječenje; Kako liječnik liječi?; Liječenje kortizonom; Liječenje...
Ova je knjiga nastala iz potrebe da se kratko i sažeto prikažu najvažniji aspekti epilepsije. Prvi je napadaj za pogođene osobe i njihove bližnje najčešće šok. Osoba se pita zašto je to baš nju pogodio ili neku njoj blisku osobu ili čak dijete? Što taj napadaj znači za budućnost? Slijedi li u svakom slučaju nakon tog prvog napada neki oblik epilepsije?
Knjiga je napisana kao vodič za roditelje i stručnjake, da im pomogne u prepoznavanju i tretmanu djece i odraslih s Aspergerovim sindromom. Knjiga je tanka, što odražava naš trenutačni nedostatak znanja, no temelji se na širokom pregledu literature i autorovim iskustvima kao kliničkog psihologa specijaliziranog za ovo područje.
Iz sadržaja: Što je savjetovanje? Osobno stajalište; Savjetovanje u svijetu rada; Psiholozi, liječnici i osobe oboljele od raka; Psihologija u policijskom radu; Kako djeluje reklamiranje?; Usavršavanje sportskih sposobnosti: uvježbavanje vještine koncentriranja; Bi li to moglo biti čitljivije? Oruđe za procjenu teksta; Jesu li žene bolji vozači od...