Khaled Hosseini rođen (4. ožujka 1965) je američko-afganistanski pisac i liječnik. Hosseini živi u SAD-u od svoje 15-e godine. Jedan je od najprodavanijih američkih pisaca u 21. stoljeću.
Svoj prvi roman Gonič zmajeva, koji sadrži dosta autobiografskih podataka objavio je 2003. Postao je bestseller kao i njegov drugi roman A Thousand Splendid Sunsobjavljen 2007. Gonič zmajeva preveden je na 48 jezika a Marc Forester je snimio film po knjizi 2008. Drugi roman je prema ocjeni Publishers Weekly, bio najprodavanija knjiga u SAD-u 2007. Radnja oba romana odigrava su u Afganistanu u turbulentnim vremenima kada talibanski režim dolazi na vlast.
Romani su upoređivani sa velikim epskim romanima kao što su Ptice umiru pjevajući i Prohujalo s vihorom. Svoj prvi roman je započeo kada je čuo da je talibanski režim zabranio igre s zmajevima. Drugi roman je nastao poslije njegovog posjeta Afganistanu 2003., prvog od kad je napustio zemlju.
Gonič zmajeva prvi je roman afganistanskog pisca Khaleda Hosseinija, koji je odmah postao uspješnicom, provevši čak 101 tjedan na listi najčitanijih naslova The New York Timesa. Isti nadimak nosi i Hasan, nepismeni afganistanski dječak s nevjerojatnom sposobnošću da predosjeti na koje će mjesto sletjeti papirnati zmaj.
U jednom afganistanskom selu 1952. godine siromašni Sabur pripovijeda djeci, desetogodišnjem Abdullahu i trogodišnjoj Pari, priču o dječaku kojeg je odveo demon. No, već će idućeg dana ta priča poprimiti stvarnije, puno zlokobnije tonove; Sabur će, kako bi preživio, biti prisiljen dati svoju kćerkicu bogataškom paru bez djece u gradu Kabulu.
U jednom afganistanskom selu davne 1952. godine siromašni Sabur pripovijeda djeci priču o dječaku kojeg je odveo demon. Sutradan će značenje te priče postati jasno – Sabur će, kako bi preživio, morati dati svoju kćerkicu jednom bogatašu u Kabulu.
Na mjesečinom obasjanoj plaži otac drži usnulog sina u naručju dok čekaju svanuće i dolazak broda. Priča svom sinu o dugom letu njegovog djetinjstva, sjeća se kuće svog oca u Siriji, njihanja maslina na vetru, meketanja majčinih koza, zveketa lonaca i šerpi.
Marjam je tek petnaest godina kad je pošalju u Kabul da se uda za trideset godina starijeg Rašida. Gotovo dva desetljeća kasnije, u zemlji koja ubrzano tone u propast, tragedija pogađa petnaestogodišnju Lejlu, koja mora napustiti svoj dom i stupiti u Marjamino nesretno domaćinstvo.