lijepa književnost, bestseleri, ljubavni, povijesni, kriminalistički roman...
Cunningham se prihvatio klasičnog zapleta nepozvanoga i neočekivanoga gosta ili stranca čiji dolazak unosi metež i nemir, pruža trenutke u kojima dolazi do samospoznaje, donosi tragediju, nestajanje postojećeg načina života koji može ali i ne mora voditi u nešto bolje...
Mladi madridski inženjer stiže u provincijski grad Orbajosu kako bi se oženio kćerkom gospođe Perfecte, Rosario. Naprednih stavova, od početka se sukobljuje s tradicionalnim životom u maloj sredini. Autor na realističan način prikazuje gospodarske, socijalne, kulturne i etičke probleme njegova vremena.
Bitno je istaknuti da iako je u prvom redu posvećena književnosti, ova knjiga je 1996. godine nagrađena Nagradom Društva američkih skladatelja kao najbolja knjiga o glazbi.Predstavljamo dakle djelo koje istovremeno govori o društvu i umjetnosti, te o književnosti i glazbi.
U sedam samostalnih, ali sadržajno povezanih poglavlja, Kundera predstavlja osobno poimanje europskog romana......a kako svijet teorija nije Kunderin svijet, ovo su razmišljanja praktičara.
Nepodnošljiva lakoća postojanja (češ. Nesnesitelná lehkost bytí) je roman Milana Kundere objavljen 1984. godine. Ova knjiga je danas najpoznatije Kunderino djelo. Knjiga je bila zabranjena u Kunderinoj domovini Čehoslovačkoj sve do 1989. godine.
Upustivši se u kriminalistički žanr, Irena Vrkljan ne samo da je stvorila bizaran zaplet, već je ušla i u samu dušu staroga Beča, njegovih skrovitih zakutaka krcatih uspomenama. A likom misaonog, nostalgičnog i pomalo staromodnog Lea, upotpunila je galeriju onih intuicijom obdarenih policijskih inspektora bez kojih je dobrih krimić nezamisliv.
Lisbeth Salander služi dvomjesečnu zatvorsku kaznu u ženskom zatvoru jer je spašavala dječaka od pogibelji. Odbila je reći bilo što u svoju obranu, na umu su joj mnogo važnije stvari...
U romanu Dora i Minotaur: Moj život s Picassom Slavenka Drakulić na osnovi Dorine pronađene bilježnice rekonstruira njezin život, njezinu patnju i radosti, život u kojem je ona bila važnim dijelom pariškoga nadrealističkoga umjetničkoga kruga.
Zašto su danas, u suvremenom društvu koje ruši sve tabue, samo starost i starenje teme o kojima je gotovo zabranjeno govoriti? Postajemo li sa starošću nevidljivi, što se događa s našim tijelima, s našim odnosom prema drugima i, još važnije, odnosom drugih prema nama?
Kada na šumskome putu u središnjoj Bosni pronađu mrtvo, poluraspadnuto muško tijelo s tetovažom na arapskome, policijski inspektori Vinko Marić zvan Sećija i Sadik Šarić smatraju da će to biti još jedan slučaj u nizu koji će brzo zaključiti i nastaviti raditi po uobičajenoj shemi. ....
Na rock-koncertima najvećih svjetskih zvijezda u Njemačkoj, a zatim i diljem Europe zaredala su ubojstva djevojaka. Iskusni inspektor kölnske policije Thomas Schweiner prvi je posumnjao da je riječ o serijskom ubojici, koji ne preže ni od čega i koji mu je postao opsesija, ubojici kojeg lovi već više od desetljeća, od kraja 1980. i koncerta grupe...