kulturalna i civilizacijska istraživanja
Nakon dvije godine snimanja i brižljivog biranja reprezentativnih pjevanja završen je projekt koji se manifestirao kao izdanje s CD-om i knjižicom "S izvora glas". 75 ganga od Cetine do Neretve otpjevalo je 23 gangaša.
Ovo djelo vrsnog autora otkida od zaborava pjesmom iskazani način življenja u zapadnoj Hercegovini.
Knjiga je rezultat višegodišnjeg proučavanja gangi i drugih oblika tradicionalnog seoskog pjevanja na Dinarskom području Bosne i Hercegovine, s posebnim naglaskom na područje Hercegovine, i Dalmatinske zagore, prvenstveno u svrhu izrade doktorske disertacije.
Nekropola stećaka Radimlja najpoznatiji je lokalitet stećaka, srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika, u Hercegovini. Pripada među najvrijednije spomenike srednjovjekovnoga razdoblja u BiH. Na nekropoli se nalazi 135 stećaka, od kojih su 63 ukrašena. Od 2002. godine nekropola je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine pod zaštitom UNESCO-a.
Kada želimo istaknuti pravu ljudsku veličinu i karakterni značaj, koje iz bilo kojih razloga ne prati moć i bogastvo ili pak pretjerana briga za vanjski izgled, onda redovito kažemo da odijelo ne čini čovjeka. No ipak je čovjek uvijek pridavao važnost odijevanju.
U knjizi Hrvatske narodne nošnje prikazane su narodne nošnje panonskog, dinarskog i primorskog područja te narodne nošnje Hrvata izvan Hrvatske, to jest starinske nošnje Hrvata u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Jugoslaviji, Mađarskoj, Austriji i karaševskih Hrvata u Rumunjskoj. Uz raskošne fotografije dan je i bogat opis te tumačenje nazivlja dijelova...
Belajeva se metoda temelji na sučeljavanju filoloških interpretacija rekonstruiranih mitskih fragmenata s etnološkom rekonstrukcijom obredne (običajne) radnje.
Rezultat neobičnih izobličenja pučke mašte, vampir je – treba li na to uopće podsjećati – mrtvac koji pod okriljem noći, ponekad u obliku životinje, izlazi iz groba i siše ljudima krv, jer je to jedina hrana po njegovu ukusu.
Namjera ove knjige bila je, naravno, pokušati iscrtati bitne odrednice vampirskog mita u predaji i književnosti, a time dakako i na filmu, no čini se da s obzirom na zgušnjavanje istih tih mitsko-literarnih odrednica u Stokerovu romanu, puka povijesnost i nije najbolji pristup.
Podnaslov knjige - Korizmeno-uskrsni običaji hrvatskog puka u prvoj polovini XX. stoljeća - svakidašnjica, pučka pobožnost, zajednica - govori o čemu je riječ u ovoj vrijednoj etnološkoj studiji.
Knjiga Z. Vitez prva je etnološka studija o svadbenim običajima u hrvatskoj narodnoj kulturi. Autorica je na građi, literaturi, vlastitim istraživanjima i drugim uvidima briljantno i zorno pokazala hrvatske svadbene običaje, promatrajući svadbu prije svega kao osobni događaj...
Studija je prvi pokušaj da se propita povijest disciplinarnog statusa hrvatske etnologije kao nacionalne znanosti iz aspekta suvremene etnologije.