Slom Sovjetskog Saveza i stvaranje novog ekonomskog poretka, pojava novih ruskih bogataša, valovi nasilja i kriminala na ulicama prijestolnice, pozadina su na kojoj se zbivaju ove moskovske crtice viđene očima stranaca.
Vladimir Nabokov postiže puninu svoga umjetničkog izričaja upravo u romanu Blijeda vatra, objavljenom 1962. godine, netom nakon što ga je jednodušno oduševljenje kritike i publike romanom Lolita vinulo među međunarodne književne velikane. Blijeda vatra nudi preobilje varljivih užitaka, čija je središnja os spjev od 999 stihova, napisan pred smrt autora,...
Mlada kazališna dekoraterka Therese ne uspijeva se zaposliti u struci pa prihvaća posao u njujorškoj robnoj kući Frankenberg. Jednog dana onamo ulazi Carol, lijepa, bogata i udana žena koja na Theresinu odjelu kupuje lutku. Među njima se rađa ljubav na prvi pogled...
Crna knjiga pripovijeda o potrazi za identitetom u svijetu u kojem se miješaju Istok i Zapad, u kojem nitko ne može ostati “samo svoj” i otkriva nam kako su isprepleteni križarski i sultanski pohodi, mafijaški i ulični obračuni, povijest i sadašnjost – i sve drugo što u sebi skriva Istanbul.
Deseti roman nobelovca Orhana Pamuka iznova nas vodi u Istanbul osamdesetih, u turbulentno razdoblje nakon vojnog udara prožeto napetostima između političke ljevice i desnice. Priča je to o kopaču bunara Majstoru Mahmutu i njegovu šegrtu Džemu u potrazi za vodom na goleti pokraj grada.
Nakon što je granica između svjetova spektakularno probijena, Dunijina djeca i drugi igraju presudnu ulogu u ratu epskih razmjera između svjetla i tame koja traje tisuću i jdnu noć – ili dvije godine, osam mjeseci i dvadest osam noći. To je vrijeme strahovitih previranja, kad su uvjerenja upitna, riječi otrov, šutnja bolest, a buka skriva kletvu.
Napustiti rovove, prebjeći u Francusku i početi od nule, životariti iščekujući status azilanta, zatim naučiti francuski i objaviti nekoliko romana na tom donedavna nepoznatu jeziku i to kod slavnog Gallimarda . . . zvuči nevjerojatno!
Njegovo je ime brižljivo skriveno od javnosti, ali u uskim kružocima superbogataša dr. Alexander Hoffmann je legenda: znanstvenik-vizionar čiji računalni softver pretvara u zlato sve što dotakne.
U prelijevanju uspomena i povijesti, mozaiku obiteljskih fotografija, portreta pjesnika, slikara i paša, likovne kritike, metafizičkih promišljanja, s pokojom fantastičnom crticom, Orhan Pamuk stvara novu proznu formu: kaleidoskop rodnoga grada na susretu svjetova, koji je oblikovao njegovu književnu mašt
Godina 1939. Nad Poljskom se nadvila sijenka nacizma, a mladu su Almu Belasko roditelji poslali što dalje, na bezbjedno, kod njenog ujaka u San Francisko. Tu će, dok svijet neumitno srlja u ponor i mrak velikog rata, Alma susresti Ićimea Fukida, tihog i plemenitog sina porodičnog baštovana, Japanca.
U knjizi "Jedanaesta ura: duhovna kriza modernog svijeta u svjetlu tradicije proroštva" Martin Lings ispituje korijene krize koja je uzdrmala sve uporišne točke suvremene civilizacije.
Jesen 2016. Platonskom prijateljstvu stogodišnjeg Daniela i tridesetogodišnje Elisabeth bliži se prirodni kraj. Uspomene se prelijevaju preko pogleda na neizvjesnu budućnost, fikcija prepliće sa stvarnim životom Pauline Boty, zaboravljene i ponovno otkrivene pionirke pop-arta.