Clive Staples Lewis (1898 -1963) jedan je od najuspješnijih literarnih navjestitelja kršćanstva u XX. stoljeću. Prvi dio života ateist, obraća se u 31. godini i o tome piše autobiografsku knjigu Iznenađen radošću (Surprised by Joy).
Clive Staples Lewis (1898 -1963) jedan je od najuspješnijih literarnih navjestitelja kršćanstva u XX. stoljeću. Prvi dio života ateist, obraća se u 31. godini i o tome piše autobiografsku knjigu Iznenađen radošću (Surprised by Joy). Kao sveučilišni profesor i pisac svojim djelovanjem na predavanjima, spisima i konferencijama na radiju, te svojom dubinom, radikalnošću i duhovitim stilom osvaja mnoge simpatije i sljedbenike.
Lewis je rođen 29. studenoga 1898. u Northernu (Sjeverna Irska). Po završetku Prvog svjetskog rata opredijelio se za daljnji studij, pa je na Sveučilištu u Oxfordu doktorirao iz klasične filologije i filozofije. Kasnije se bavio engleskom literaturom i vodio katedru tog predmeta u Cambridgeu od 1954. godine. Umro je 22. studenoga 1963. u Oxfordu.
Napisao je brojna djela s religioznom tematikom kao: Pisma starijeg đavla mlađem, Problem patnje, Kršćanstvo nije iluzija, Četiri ljubavi, Bit molitve, Čudesa i dr. Zadnjih petnaest godina života piše pretežno za djecu iznoseći svoja uvjerenja na njima blizak način. Tako su nastale knjige kao Princ Kasijan, Srebrna stolica, Konj i njegov dječak, Čarobnjakov nećak...
Četiri ljubavi prikazuje četiri vrste ljudske ljubavi: storge – privrženost, philia – prijateljstvo, eros – zaljubljenost i agape – karitas ili milosrdnu ljubav. Ova je knjiga mudro, nježno i iskreno razmišljanje o vrlinama i izazovima ljubavi, a u sebi sabire bogatstvo sadržaja i izvora od Biblije i svetoga Augustina pa sve do Jane Austin...
Radnja ovoga najzrelijeg i najdubljeg Lewisova djela smještena je u pretkršćansko vrijeme, u barbarsku zemlju Glome u kojoj žive ružna i neugledna kraljevna Orual i njezina voljena mlađa sestra Psiha koju je sebi prisvojio bog Amor, u Glomeu poznat kao bog Sive planine, tajanstvena Crna zvijer koja proždire žrtve.
Najpopularniji i najomiljeniji uvod u kršćansku vjeru ikada napisan svakako je knjiga Mere Christianity, koju ste do sada imali priliku čitati u Verbumovu hrvatskome izdanju naslovljenu Kršćanstvo nije iluzija, a sada i u novu ruhu pod naslovom Elementarno kršćanstvo.
“Kronike iz Narnije”, sjevernoirskog pisca C.S. Lewisa, jedan je od najpoznatijih serijala dječjih knjiga u svijetu. Prodane su u preko 95 milijuna primjeraka, a prevedene na preko 40 jezika. Serijal se sastoji od sedam knjiga: Lav, vještica i ormar, Kraljević Kaspijan, Plovidba borda Zorogaza, Čarobnjakov nećak Srebrni stolac Konj i njegov dječak i...
“Lav, vještica i ormar” najpoznatija je knjiga C.S. Lewisa, napisana 1950. godine. Radnja ovog romana započinje u vrijeme 2. svjetskog rata, a nastavlja se u nepoznatom vremenu čarobne zemlje Narnije, nazvane po talijanskom gradu Narni.
Ovu snažnu i uvijek aktualnu raspravu o kršćanskome vjerovanju trebaju pročitati svi kojima kršćanstvo nešto znači ili koji o njemu žele nešto znati, kao i svi oni koji se žele zapitati što im je doista u životu važno i koji žele pronaći smisao iz kojega izviru radost i mir.
Napisana u mračnim trenucima neposredno prije i tijekom Drugoga svjetskog rata, Svemirska trilogija C. S. Lewisa, čiji je Perelandra drugi svezak, stoji uz bok Kugi Alberta Camusa i 1984. Georgea Orwella kao bezvremeni klasik koji oduševljava brojne naraštaje, koliko zbog same ljepote pripovijedanja, toliko i zbog sržnih životnih pitanja kojima je prožeta.
Knjiga "Pisma starijeg đavla mlađem" svojevrsno je remek-djelo briljantnog engleskog pisca C. S. Lewisa, kojeg mnogi zovu drugim Chestertonom, odnosno Chestertonovim nasljednikom. Ovo njegovo djelo doživjelo je velike naklade i mnoga izdanja na svim značajnijim svjetskim jezicima.
Nema čovjeka koji se nije upitao: "Ako je Bog dobar i svemoguć, zašto dopušta da njegova stvorenja pate i podnose bol?" Ova je knjiga namijenjena svima koji traže odgovore na ova važna pitanja, kao i svima onima koji traže mir i nadahnuće u ovomu nemirnom i nepredvidljivom svijetu koji se neprestano mijenja i u kojemu nema sigurnosti koja bi nas sačuvala...
U knjizi Ukinuće čovjeka čuveni C. S. Lewis, jedan od najvažnijih pisaca 20. stoljeća, raspravlja o važnosti univerzalnih vrijednosti i naravnoga zakona. Sam Lewis je Ukinuće čovjeka smatrao jednim od najdražih svojih djela, a National Review smjestio ga je na sedmo mjesto ljestvice "100 najboljih publicističkih knjiga dvadesetoga stoljeća".
Koristeći se svojim nenadmašnim talentom za pisanje bajki i alegorija, C. S. Lewis (autor bestselera Pisma starijeg đavla mlađemu) nas u ovoj alegoričnoj priči vodi na nutarnje putovanje kroz raj i pakao i upoznaje nas s anđelima i nadnaravnim bićima koji mijenjaju način na koji razmišljamo o dobru i zlu....