Glavni cilj osnivanja Centra je promicanje i unapređenje kulture mira i nenasilja, ljudskih prava i demokratičnog građanskog djelovanja.
Centar ostvaruje svoj program kroz različite oblike grupnih aktivnosti, a najviše u obliku:
•radionica, tečajeva, seminara, savjetovanja, okruglih stolova
•osnivanjem suradničkih timova za edukaciju, medijaciju i facilitaciju
•osnivanjem grupa ili mreže trenera mirovne edukacije (ili edukacije za ljudska prava)
Također i u obliku pisane riječi:
•objavljivanjem prikladne literature (brošura, biltena, priručnika)
•prikupljanjem, razmjenom i prevođenjem knjiga iz područja kulture mira i nenasilja
Što je sloboda, a što sloboda izražavanja? Kako razumijemo mir, a kako možemo riješiti sukob? Koja je razlika između izbjeglica i prognanika? Uz igre moćnih i nemoćnih, demokrata i autokrata, prodiskutirajte apartheid, održite razredni referendum o pristupu Europskoj uniji…
Odgoj za mir, nenasilje i suradnju danas je jedno od najaktualnijih područja odgojnog djelovanja u cijelom svijetu. Dok u zemljama Zapada postoji obilje literature na temu odgoja za mir i nenasilje, u nas se tek u posljednje vrijeme pojavilo nekoliko knjiga koje žele čitatelje upoznati s tim sadržajima...
Knjiga sadrži na 104 stranice 20 radionica s jasnim opisom predloženih aktivnosti, igri uloga, pjesmica, radnih listova i skica osnovnih koraka za tzv. strukturirano učenje psihosocijalnih vještina, odnosno za tzv. interaktivne metode učenja.
Knjiga služi prije svega nastavnicima, takodjer i školskim pedagozima i psiholozima koji žele započeti raditi s grupama djece u području tzv. "socijalnog učenja". Mladi mogu biti različite dobi, od 12 do 18 godina.