KONTRASTOM KROZ JEZIČNOST Prikaži uvećano

KONTRASTOM KROZ JEZIČNOST

Tomislav Ćužić

Hrvatska sveučilišna naklada

9789531695428

Novi proizvod

Knjiga je namijenjena prije svega lingvistima, kroatistima i južnim slavistima, znanstvenicima, studentima, profesorima, lektorima  koje zanimaju teme pravopisnog i gramatičkog normiranja hrvatskog jezika, ali i u odnosu na normiranje u drugim južnoslavenskim jezicima . Pojedina poglavlja bit će osobito zanimljiva profesorima hrvatskog kao inog jezika, onima koji se bave  praksom prevođenja.

Više detalja

Pažnja: Posljednji artikli na stanju!

57,20 KM .

Podaci

Autor Tomislav Ćužić
Izdavač Hrvatska sveučilišna naklada
Godina 2024
Uvez meki
Broj stranica 283
Format 17 x 24 cm
ISBN 978-953-169-542-8
Jezik Hrvatski

Više informacija

Knjiga KONTRASTOM KROZ JEZIČNOST Konstrukturalistički pogled Tomislava Ćužića sastoji se od dviju cjelina podijeljenih u šest poglavlja pri čemu su prva tri teorijski uvidi u jezikoslovnu problematiku, a sljedeća tri primjeri su kontrastivne analize u južnoslavenskom kontekstu. Jezikoslovnoj problematici i standardologiji pristupa i iz sinkronijske i dijakronijske perspektive te se na taj način preispituju neka uvriježena stajališta (odnos između preskriptivnog i deskriptivnog pristupa, jezične kulture i purizma) te uvodi nove pojmove kojima se ističu razlike i distingviraju značenja (jezična kultura/kulturnost i kulturalnost, nacija/nacijskost). Autor je konceptualno dosljedan te svoja teorijska stajališta oprimjeruje jezičnom praksom u južnoslavenskim kontekstima. Funkcionalni pristup aktualnoj jezičnoj problematici („ideologija standardnoga jezika“) vidljiv je u primjerima koje pronalazi u hrvatskoj književnosti koju promiče kao primjer jezične kulturanosti/otvorenosti te „trijadi“ ča-kaj-što kao kontrastivnoj specifičnosti hrvatskoga u odnosu na druge južnoslavenske jezike. Posebno zanimljivo je IV. poglavlje u kojemu se bavi kontrastivnom analizom hrvatskoga i srpskoga prirodoslovnoga i tehničkoga nazivlja, koje odslikavaju različitu kulturnu pozadinu tih dvaju standardnih jezika. Interdisciplinarni metodološki pristup jeziku i kulturi autor potvrđuje i istraživanjem „emocijske gramatike“ kao spoja kognitivističkih spoznaja i strukturalističkih dihotomija. Jezičnu problematiku i hrvatsku književnu baštinu interpretira u novom znanstvenom svjetlu s aspekta nedovoljno prisutne kulturolingvistike.

Knjiga je namijenjena prije svega lingvistima, kroatistima i južnim slavistima – znanstvenicima, studentima, profesorima, lektorima – koje zanimaju teme pravopisnog i gramatičkog normiranja hrvatskog jezika, ali i u odnosu na normiranje u drugim južnoslavenskim jezicima (srpski, bosanski, crnogorski). Pojedina poglavlja bit će osobito zanimljiva profesorima hrvatskog kao inog jezika, onima koji se bave teorijom i praksom prevođenja, kao i svima zainteresiranima za kontrastivno jezikoslovlje.

30 drugih knjiga iz iste kategorije: