Eric Kurlander, cijenjeni američki povjesničar i veliki poznavatelj suvremene njemačke povijesti, u knjizi Hitlerova čudovišta pronicljivo i pedantno prikazuje cjelovitu povijest nadnaravnoga u nacističkoj Njemačkoj – istražujući okultne ideje, ezoteričnu znanost i poganske religije koje je u službi održavanja vlasti propagirao Treći Reich.
Razmišljanje u okvirima nadnaravnoga bilo je neraskidivo povezano s nacističkim projektom. Za potrebe preoblikovanja njemačke politike, kulture, znanosti i religije, režim se pozivao na astrologiju, paranormalno, mitologiju, arijsko-germansko poganstvo, vračanje, čudesna oružja i izgubljena kraljevstva. Iako je opčinjenost nacista okultnim općepoznata, danas se često odbacuje ili kao Himmlerova osobna opsesija ili kao nekakav novi element koji se pretjerano naglašava. Autor otkriva složene odnose između Trećega Reicha i nadnaravnoga, istražujući načine na koje su se Hitler i nacistički vrh služili nizom različitih okultnih postupaka kako bi stekli vlast, oblikovali propagandu i pokušali ostvariti snove o rasno čistome carstvu. Kurlanderovo djelo predstavlja istodobno stručan i provokativan prikaz ove teme te kritički duboko uranja u najmračniju bit nacističke Njemačke.
„Znanstveno proučavanje međuodnosa ‘nadnaravnog’, ‘okultnog’, ‘misticizma’ i nacističke ideologije zasigurno je jedan od aspekata koji do sada ni kvantitativno ni kvalitativno nije dovoljno obrađen. (…) Kurlanderovvišegodišnji istraživački rad u brojnim bibliotekama i arhivima ima za rezultat možda i najbolju publikaciju koja obrađuje spomenutu temu. U svakom slučaju, kako zbog nedostatka sličnih radova, kako zbog potrebe da se iz različitih perspektiva pokuša razumjeti jedno od najmračnijih razdoblja povijesti ljudskog roda, knjiga Erica Kurlandera Hitlerova čudovišta predstavlja važan znanstveni i općedruštveni doprinos.”
doc. dr. sc. Hrvoje Klasić, povjesničar (iz Recenzije)
„Fascinantan pogled na jedan aspekt nacizma o kojem se zna vrlo malo.”
Kirkus Reviews
„Pouzdano napisana knjiga o iznimnoj temi.”
David Aaronovitch, The Times