književnost
U knjizi Suze i smijeh Miro Gavran izlazi pred čitatelje s pet neobičnih melodrama – Sladoled, Pivo, Byron, Ivan Krstitelj i njegovi prijatelji, Veli Jože.
Djelo poznatog francuskog književnika Edmonda Rostanda u izdanju zagrebačkog Znanja iz 1994. godine.
U romanu Judita Miro Gavran pripovijeda priču poznatu iz Biblije i epa Marka Marulića o udovici koja spašava svoj narod od moćnog osvajača.
U uvodnoj studiji ove knjige autor na primjerima iz talijanske književnosti 20.-og stoljeća pokušava definirati pojam književnosti, kao i recepcije književnoga djela, čije su promjene uvelike uvjetovane novim odnosom prema tekstu. Sljedeće poglavlje zaokupljeno je biografizmom u književnosti, a potom se autor bavi odnosom književnosti i psihologije.
Donedavno marginaliziranje, zanemarivanje i čak podcjenjivanje Arnolda kao estetičara bio je ujedno pokazatelj općenite insuficijencije poznavanja i marginaliziranja hrvatske estetike kao takve, čak i negacije njene vrijednosti, nu također i smisla istraživanja njene faktične i povijesne, ali i filozofske važnosti odnosno njenih dometa.
Unatoč mračnom zatvorskom ozračju u kojem se odvija radnja - glavni junak, petnaestogodišnji Vernon Gregory Little, osumnjičen je kao suučesnik u masovnom ubojstvu u svojoj školi, koje je počinio njegov najbolji prijatelj, pokojni Isus Navarro - riječ je o nesvakidašnje duhovitom romanu.
TAJNI DNEVNIK HENDRIKA GROENA veliki je svjetski bestseler koji će vas nasmijati do suza, ali vas i ganuti dirljivom pričom o prijateljstvu, nesebičnosti i dostojanstvu.
Rudnik čvaraka Tomislava Šovagovića posveta je Slavoniji njegova djetinjstva promatranoj očima dalmatinskoga dječaka.
Povijest instituta treće je objavljeno književno djelo hvaljenoga hrvatskog pisca Ratka Cvetnića. Nakon romana Kratki izlet i Polusan, koji su ovjenčani nagradom Gjalski, Cvetnić se u Povijesti instituta ponovno javlja s inteligentnom i vješto ispripovijedanom prozom u kojoj govori o hrvatskoj povijesti od sredine 20. stoljeća do danas.