književnost
˝Kratka devetka˝ prva je, ali ne i početnička, knjiga Anđelka Mrzljaka, srednjoškolskog profesora, rođenog 1965. u Zagrebu. Riječ je o neobično zanimljivoj knjizi koja se čita u jednom dahu, knjizi koja će zacijelo uzbuditi one s imalo istančanijim književnim ukusom.
Baveći se delikatnom etičkom dilemom, autorica u romanu "Kako to reći Liddy" lucidno i nesmiljeno raščljanjuje krhkost obiteljskih odnosa.
Knjiga je zbirka priča i tekstova koji na diskretan način skiciraju autorovu životnu priču u periodu 1991. do 2008. godine.
Tužni bogataš roman je o još jednom slučaju u kojem se, spletom okolnosti, našao novinar crne kronike Ivo Remetin.
Na slučaju mrtvog odvjetnika u romanu "Šesti pisac" autor Hrvoje Kovačević vješto konstruira priče o nekoliko života koje je u sadašnjosti teško povezati, ali im se prošlost susreće u jednoj točki. Ta točka je uredništvo časopisa Fabula.
"Dobri duh Zagreba" slika je Pavličićeva pisma u malom; dva osnovna žanra (fantastika i krimić) stapaju se u jedan.
Sve svoje umijeće Pavličić je uložio u komponiranje, u gradnju enigme ove zamršene priče. Likove je također profilirao tako da su stalno u službi te enigme.
Nakon ubojstva baritona iz amaterskoga pjevačkog zbora, Ivo Remetin, urednik crne kronike u prestižnim zagrebačkim dnevnim novinama, i njegov pomoćnik Lujo Katić upleću se u istragu koja će im okriti zagrebački polusvijet što ga dotad nisu poznavali.Pjesma za rastanak napeta je kriminalistička priča puna obrata i ujedno jedan od prvih kriminalističkih...
Kud god zemljom koračate mislite na dublji smisao; sve je možda jednom - kao što sam se ja osvjedočio - nekim čudom posvećeno; možda je neko novorođenče preživjelo vrućicu bez lijeka, neko janje preboljelo padavicu ili ugriz poskoka.
Drugo izdanje knjige Pohvala tijelu omiljenog hrvatskog pisca Pavla Pavličića
Sat hrvatskog predstavlja pokušaj literarnih varijacija tema kojima se autor, Zlatko Kramarić, na drugačiji, teorijski način, bavio u prethodnim knjigama Jugoslavenska ideja u kontekstu postkolonijalne kritike i Nostalgija – kratka povijest zaborava.