povijest
Ohrabrenje za dodatne napore čitatelji mogu pronaći i u liku i djelu fra (don) Franje Milićevića, hrvatskom narodnom preporoditelju koji je djelovao u teškim vremenima i iza sebe ostavio neizbrisiv trag.
Zanimljivo je da je Ilijašević knjigu posvetio „svim nepravedno optuženim i osuđenim koji se nalaze po bosanskohercegovačkim zatvorima, bez obzira na to kojem narodu pripadali i koje vjeroispovijesti bili“, a započeo ju je Starom pjesmom Antuna Gustava Matoša.
Knjiga je nabijena podacima koji nam donose niz manje poznatih ili potpuno nepoznatih potankosti o politici HSS-a tijekom Drugoga svjetskog rata i u prvome poratnom razdoblju.
Ovaj je Pavelićev rukopis izvorna povijesna građa, i samo ga tako treba promatrati. To je i naš jedini cilj, i zadatak, objaviti sve što može doprinijeti što boljem i cjelovitijem razumijevanju hrvatske povijesti.
Vrijedan doprinos cjelovitom spoznavanju tragičnih događaja u Cetinskoj krajini u proljeće 1944. Riječ je o znanstvenom radu utemeljenom na dostupnim povijesnim izvorima i literaturi, ali i potresno svjedočenje o vječnoj temi ratnih zločina koji su osobito tijekom Drugoga svjetskog rata nepovratno izmijenili živote čitavih krajeva.
Nadbiskup u miru mons. Srakić koji je odmah na početku razjasnio dilemu: ” Treba li sve zaboraviti?” – te jasno i glasno rekao “NE” navodeći nekoliko primjera iz vlastitog životnog iskustva. Dobar dio naših ljudi, poglavito mlađe životne dobi, a osobito stranci ne vole kad im se govori o onome što se događalo na ovim našim prostorima ranih devedesetih.
Crkva i vukovarski franjevci“ naziv je monografije vukovarskog župnika fra Ivice Jagodića predstavljene 2. svibnja uoči Dana grada Vukovara u Pastoralnom centru Sv. Bono u Vukovaru. Monografija na gotovo 300 strana predstavlja presjek tri stoljeća prisutnosti franjevaca u Vukovaru.
Ima povijesnih naznaka da su franjevci bili djelatno prisutni u Vukovaru kako prije dolaska Turaka, tako i za turske vladavine (1526.-1687.). No, svoje stabilno uporište u Vukovaru franjevci grade tek nakon povlačenja Turaka. Tada je napušteni Vukovar ostao s 106 stanovnika u 44 kuće.
Krajem 2019. skupina ljubitelja hrvatskog naslijeđa utemeljila je u Ljubuškom udrugu pod imenom "Hercegovačka kulturna baština - Bilig". Odmah nakon utemeljenja, članovi Udruge su se dali na posao i ovih dana objelodanili prvi broj godišnjaka "Bilig".
One Hundred Croatian Archeological Sites is a clear and systematic guide to the archeological heritage of Croatia. The book arose at the suggestion of the Croatian Archaeological Society...
KARDINAL ALOJZIJE STEPINACRođen: 8. svibnja 1898. u Brezarićima kraj KrašićaUmro: 10. veljače 1960. u Krašiću Alojzije Stepinac, višegodišnji zagrebački nadbiskup, kardinal i općepriznati zaslužni pastir hrvatskog naroda.
Fra Leonardo Čuturić u knjizi Vjera Bosne, Vjerski život, običaji i pučka pobožnost bosanskih katolika prve polovice XX. stoljeća donosi opis blagoslova polja: Blagoslov poljâ, koji se u Bosni obavlja proljećem po grebljima, uvelike se cijeni kod bosanskog naroda. To je i razumljivo za težake.