povijest
Ogranak Matice hrvatske u Imotskom objavio je šestu knjigu docenta dr. sc. Mije Milasa – “Hajdučka legenda Andrija Šimić”, povodom 111. obljetnice smrti tog slavnog hajduka koji je simbolizirao narodni puntarski i buntovnički duh protiv tuđina.
Nakon višegodišnjeg sustavnog istraživanja Mirko Ćosić napisao je djelo koje će osvijetliti manje poznate stranice povijesti crkveno-državnih odnosa na hrvatskim prostorima. U knjizi prikazuje stanje vrlo visoke napetosti u odnosima Komunističke partije i Katoličke crkve...
Knjiga Franza Neumanna Behemot: struktura i praksa nacionalsocijalizma 1933-1944. (Behemoth: The Structure and Practice of National Socialism, 1933-1944) klasičan je, nezaobilazan prikaz funkcioniranja vlasti u nacističkoj Njemačkoj, koji se u hrvatskom prijevodu pojavljuje tek nakon sedamdeset godina.
Zbornik kroz radove radove šesnaestorice uglednih domaćih i inozemnih povjesničara, sociologa, demografa, teologa i politologa progovara o naravi komunističke represije i zločina počinjenih na području Hrvatske i bivše jugoslavenske države.
U knjizi se obrađuje povijest jednog od plemićkih rodova s prostora današnje Slavonije, roda Borića bana, te ona ujedno predstavlja i prvu cjelovitu obradu jednog plemićkog roda s ovoga područja.
Stepinac nije nikada htio na bilo koji način ući u aktivnu politiku da bi se odrekao svoje crkvene nadbiskupske službe i nikada nije želio biti na čelu države što mu je i sam Pavelić nudio kada je vidio da je sav njegov naum propao. “U politiku se ne miješam, nego ostajem tu pa što bilo da bilo”, izrekao je Stepinac.
Zbirka radova (rasprava) nastala u dužem vremenskom rasponu autorova znanstveno-istraživačkog djelovanja. U gotovo svim se raspravama obrađuje problematika hrvatske crkveno-nacionalne povijesti u XX. stoljeću.
Autor knjige Vjekoslav Lasić 27 godina živio je izvan domovine, a 22 godine mu je bilo zabranjeno dolaziti doma. Služio je kao dušobrižnik za Hrvate u skandinavskim zemljama i sjevernoj Njemačkoj, te je dobio i švedsko državljanstvo što mu je pomoglo govoriti javno o mnogim tada zabranjenim temama. Sve te poteškoće i nesporazume opisao je u ovoj knjizi.
Mislite, dakle, da ste ljudi. Ali što to znači? Kako odrediti ljudske karakteristike?
Razumijevanje sadašnjosti nije moguće bez razumijevanja prošlosti, kaže stara maksima. Doista, razumijevanje vijesti koje svakodnevno gledamo na televiziji ili čitamo u novinama ne bi bilo moguće kad ne bismo znali koji su im događaji prethodili prije deset dana ili čak prije deset desetljeća.
U ovoj knjizi, u čijem je tematskom središtu nasilna promjena civilizacijske stvarnosti danas i u prošlosti, primijenjena je tehnika pjesničkog i proznog miksa. Smjenom žanrova, tematsko središte se stalno pojačava novim sadržajima...
Album zaslužnih Hrvata, sto i pedeset životopisa, slika i vlastoručnih potpisa. Slike crtao Stjepan Kovačević. Pretisak izdanja Matićevog litografskog zavoda u Zagrebu 1898-1900. godine.