povijest
Hladni rat, sukob kapitalizma i socijalizma koji je potrajao od 1945. do 1989., učvrstio je svjetsku prevlast supersila i stvorio svijet u kojem su moć i nasilje – ili prijetnja nasiljem – osnovna mjerila međunarodnih odnosa.
Knjiga Nogomet i politika Dražena Lalića bavi se upravo onim fenomenima koji su u suvremenoj Hrvatskoj predmet ponajvećih emotivnih investicija. Ne postoji područje života koje pobuđuje toliko strasti koliko odnos između aktera politike i nogometa s jedne te njihovih konzumenata, građana i navijača, s druge strane.
Knjiga biskupa Ratka Perića, Biskup Žanić o Međugorju. Istinom po neistinama, sadrži 31 dokument iz Žanićeva razdoblja biskupske uprave: 1981.-1993., tj. njegove glavne reakcije na međugorsku pojavnost. Autor komentira, pojašnjava i čitatelju približava iznesene dokumente te metodom usporedbe dokumenata pokazuje svu nelogičnost u istupima međugorskih...
Riječ je o knjizi tvrdog uveza na 640 stranica (uključujući fotografije, zemljovide i grafikone) koja obuhvaća razdoblje od početka 19. stoljeća do danas s naglaskom na Jasenovac i jasenovačke logore, odnosno njihovu ulogu u velikosrpskoj ideologiji i protuhrvatskoj propagandi.
Sklevicky ukazuje i na posljedice različitih shvaćanja NOP-a. Premda to izričito ne objašnjava riječ je o inkluzivnoj liniji Kominterne (najšira moguća fronta do likvidacije dugoročnih komunističkih ciljeva), koju je u Hrvatskoj zastupao Hebrangov ZAVNOH, i onoj maksimalističkoj Titova Politbiroa, koji je jedva prikrivao cilj komunistčke revolucije.
Knjiga se sastoji od Proslova, Uvodnih napomena, četrnaest tematskih cjelina – poglavlja, a na kraju knjige vrlo su obimni prilozi među kojima se ističe popis osoba koje su izrađivale oklopna vozila tijekom Domovinskoga rata.
Kad hrabrost prevlada knjiga je o Židovima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i o hrabrim ljudima koji su ih, ponekad i pod cijenu života, spašavali. Teza je ove knjige da su tisuće građana NDH, unatoč upozorenjima vlasti da će biti oštro kažnjeni, riskirali svoje živote i živote članova svojih obitelji odlučivši se za spašavanje Židova.
Ova je knjiga rezultat višegodišnjeg autorova rada i razmišljanja o raznim temama. U prvom dijelu govori o prošlosti i povijesti kao takvoj, osvrćući se napose na naše mjesne prilike, a u drugome dijelu obrađuje razne događaje i govori o ljudima koji su stvarali povijest.
Domorodci i gospodari upravo ovim riječima Josip Tokmačić, autor jednog od rukopisa koji se analizira u ovoj studiji, piše o odnosu elita za vrijeme Osmanskog Carstva i austrougarske uprave prema stanovnicima “starog Vareša”. Tako ga pak naziva Mijo Žuljić, autor drugog rukopisa koji se analizira u ovoj studiji.
Idem k Majci Božjoj Bistričkoj da joj zahvalim za bezbroj milosti, koje mi je iskazala u mome životu. Znate svi da sam prošao mnogo svijeta i u svakoj sam prilici nailazio na njezinu pomoć. To je prvo zašto idem tamo: da joj zahvalim, a drugo: da je zamolim za pomoć u daljnjem svojem radu... (Alojzije Stepinac)
»Ni zbog jednoga od svojih snova ne žalim. Jedino žalim što nisam više sanjao.« –Shimon PeresNema mjesta za male snove: Hrabrost, imaginacija i stvaranje modernog Izraela nije obična autobiografija ni povijesna knjiga. Riječ je o putokazu za budućnost namijenjenom prije svega mlađem naraštaju.
Tekst udžbenika temelji se na ishodima učenja i kompetencijama koji su opisani i navedeni u studijskom programu za predmet Uvod u medicinu i povijest medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.