povijest
Godine 793. ratnici iz skandinavskih zemalja prvi su se put iskrcali na otok Lindisfarne pokraj sjeveroistočne obale Engleske i potpuno ga opustošili. Bio je to događaj koji povjesničari danas općenito smatraju početkom tzv. vikinškog doba, koje je potrajalo do otprilike sredine 11. stoljeća, a kojim se u knjizi „Morski vukovi“ bavi američki povjesničar...
Poslije rata najvažnije je djelo o Europi u razdoblju od kraja Drugog svjetskog rata 1945. do 2005. iz pera jednog od najcjenjenijih povjesničara s prijelaza 20. u 21. stoljeće Tonyja Judta. Ovo je prva moderna povijest o šezdeset dugih godina koje su presudno oblikovale naš kontinent, u njegovu zapadnom dijelu, kao i u zemljama koje su velik dio tog...
Poslije rata najvažnije je djelo o Europi u razdoblju od kraja Drugog svjetskog rata 1945. do 2005. iz pera jednog od najcjenjenijih povjesničara s prijelaza 20. u 21. stoljeće Tonyja Judta
OVI MEMOARI, BILJEŽENI IZ DANA U DAN U SAMOM AUSCHWITZU, JEDINSTVENO SU POVIJESNO SVJEDOČANSTVO O BORBI ZA OPSTANAK JEDNOGA OBIČNOG ČOVJEKA U NAJZLOGLASNIJOJ TVORNICI SMRTI U LJUDSKOJ POVIJESTI.
Katarina Kosača-Kotromanić rođena je u Blagaju 1424. godine. Bila je kraljica Bosne, kao supruga kralja Stjepana Tomaša Kotromanića, pretposljednjeg bosanskog kralja. Njezina je udaja 1446. godine dogovorena kako bi se uspostavio mir između kralja i njezina oca Stjepana Vukčića Kosače. Preminula je u Rimu 25. listopada 1478. godine.
Knjiga "Između prošlosti i budućnosti" vrijedna je autorska knjiga pisana primjerenih i prihvatljivim jezikom za svakog čitatelja, ali svojom slojevitošću zanimljiva i za zahtjevniju publiku željnu intelektualnih izazova.
O Josipu Brozu Titu teško je pisati. Slijeva i zdesna stoje klisurine neukusnih apologija i još manje ukusnih politikantskih osporavanja. Povjesničarka Marie-Janine Calic s tim se izazovom suočila nakon nekoliko objavljenih i utjecajnih djela o povijesti Jugoslavije i jugoistočne Europe.
Knjiga Prozor-Rama i sjeverna Hercegovina u vrtlogu Drugoga svjetskog rata kronološkim slijedom, od prapovijesti, antičkog doba, srednjovjekovlja sve do kraja 1943. godine progovara o prostoru Rame i sjeverne Hercegovine.
Više od sedam stoljeća neprekinutog postojanja Franjevačke provincije Bosne Srebrene impresivan je podatak u europskim relacijama, a životno je važna činjenica naše prošlosti i naše sadašnjosti.
Knjigu Život obilježen Auschwitzom Oleg Mandić napisao je s bliskim suradnikom Nevenom Šantićem. Ova knjiga ispovijed je o sretnom i ispunjenom životu, o važnosti obitelji, o utjecaju sreće, ali i stalnoj opomeni da se zlo u svojem najgorem obliku uvijek i lako može vratiti.
Franjevački samostan sv. Luke u Jajcu objavio je korespondenciju bosanskog franjevca fra Josipa Markušića (1880. - 1968.) i slovenskog arhitekta Josipa (Jože) Plečnika (1872. - 1957.). Korespondencija obuhvaća preko 700 pisama, dopisnica i različitih dokumenata i trajala je sve do Plečnikove smrti 1957. godine.
Ovim rukopisom autor slijedi osnovnu ideju iz Teorije socijalne pulsacije da se objektivne forme čovjekovog postojanja(običajnost, kultura, jezik, religija, ekonomska struktura) trebaju promatrati kroz logiku pulsacije socijalnih fenomena.