povijest
neodstupno branio prava hrvatskog naroda na slobodu i samostalnu državu. U slučaju NDH on se nikad nije izjednačio s ustaškim režimom, već mu se, naprotiv, stalno suprotstavljao. U vihoru Drugog svjetskog rata bio je jedan od rijetkih, ako ne i jedini, crkveni prelat u Europi, koji je oštro, mnogo puta i javno reagirao na fašističko bezumlje.
Knjiga na temelju više od 45 000 povijesnih arhivskih dokumenata rekonstruira djelovanje blaženog Alojzija Stepinca tijekom Drugog svjetskog rata, ali i opovrgava netočne navode Rivellijevih optužbi o djelovanju zagrebačkog nadbiskupa.
Tema ovog djela pobliže je određena podnaslovom Vlast i lojalnost u kasnoosmanskom društvu, a po riječima autora u središtu interesovanja je tadašnja osmanska granična regija Hercegovina. Ona je u eri tanzimata, o kojoj je ovdje riječ, duže vrijeme bila zaseban pašaluk, ali je tradicionalno bila integralni sastavni dio Bosanskog ejaleta.
Bankarstvo Bosne i Hercegovine u austrougarskom periodu, općenito, tema je koja je u domaćoj historiografiji relativno slabo istražena. Istina, u nekim historiografskim radovima našlo se mjesta i za banke, uglavnom u kontekstu rješavanja agrarnog pitanja, političke kontrole bosanskohercegovačke ekonomije te odnosa među domaćim elitama koje su djelovale,...
Jedna od najkompleksnijih tema za istraživanje na europskom kontinentu. Knjiga novinara Sergeja Burde Povijest Ukrajine pionirski je rad na hrvatskim i susjednim prostorima. U njoj su na pristupačan novinarski način pojašnjena pogrešna tumačenja ukrajinske povijesti, koja se uglavnom sagledavala kroz rusku imperijalnu prizmu.
Jasenovac je već punih sedamdeset pet godina prije svega simbol za ustaški logor, a tek zatim o njemu se razmišlja kao o mjestu. O koncentracijskom logoru Jasenovac napisano je mnoštvo knjiga, a na popisu žrtava koji izrađuje Javna ustanova i spomen-područje Jasenovac krajem ožujka 2016. nalazilo se 83.145 imena.
Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa, "Zlatna dvorana" Hrvatskoga instituta za povijest Zagreb, 24. i 25. studenoga 2011.
U knjizi su analizirani odnosi socijalističke vlasti i pojedinca, običnih "svakodnevnih" ljudi tijekom razdoblja koje autor naziva "dugim šezdesetima". Pored analize ustavno-pravnog položaja pojedinca u socijalističkom društvu, u fokusu autora je analiza pismene komunikacije između pojedinca i struktura vlasti. Posebno je poglavlje posvećeno položaju i...
Mađarska nastojanja oko mađarizacije bosanskog franjevačkog pomlatka
Hagen Schulze (1943), njemački povjesničar, profesor na Freie Universitat Berlin, stručnjak za modernu njemačku i europsku povijest, u knjizi nudi jedno novo viđenje povijesti vlastitog naroda od prvih početaka do suvremenosti - ponovnog ujedinjenja Njemačke na kraju dvadesetog stoljeća.
Ova knjiga donosi svjedočenja još živih – ili su do nedavno bili na životu – sudionika Križnog puta iz općine Ljubuški. Uvršteno je i jedno svjedočenje iz Zvirovića te dva iz Prćavaca. Te iznimke smo napravili stoga što su ova sela dio župe Studenci a u vrijeme Drugog svjetskog rata pripadala su Ljubuškom.
Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Banjoj Luci 18.-20. lipnja 2009. godine