religija i duhovnost
Duhovni boj, remek djelo Lorenza Scupolija (1530.-1610.), poznati je duhovni klasik koji poučava o strategiji postizavanja duhovne savršenosti. Prvi put objavljen 1589. godine, bio je omiljeno štivo svetog Franje Saleškog, crkvenog naučitelja i velikog poznavatelja duhovnog života.
Poznati romanopisac Louis de Wohl ovaj put nas vodi u prijelomno razdoblje europske povijesti u četvrtome stoljeću, pripovjedajući priču o političkim intrigama i romansama koje su se događale oko Helene, pobožne i svete majke cara Konstantina te o njezinu dugom traganju za pravim križem.
Čitajući ovaj uzbudljivi roman o mladiću velikoga šarma, energije, smionosti i plemenitosti, o njegovom odrastanju, romansama i dvorskim intrigama, pred nama iskrsava ozračje europske povijesti šesnaestog stoljeća s njegovom grješnošću i pobožnošću, njegovim pravovjerjima i herezama, nasiljem i idealima.
Tiho svjetlo roman je koji oduševljava hrvatske čitatelje od objave na hrvatskom jeziku 2006. godine, a ovo poznato djelo Louisa de Wohla sada je iznova dostupno unutar popularne Verbumove biblioteke Uskličnik
U ovom povijesnom romanu poznati spisatelj Louis de Wohl, koji je hrvatskim čitateljima poznat po romanima Koplje, Posljednji križar, Tiho svjetlo i Drvo života, za temu imaupravo život i djelo Benedikta Nursijskoga (oko 480.–547.) i burno razdoblje u kojemu je živio.
Nauk o duhovnom životu – gramatika mistike i priručnik za duhovni život općenito – nenadmašno je djelo moderne duhovne literature. Malo je tko bolje od Louisa Lallemantaocrtao temeljna načela mistike s njezinom božanskom jednostavnošću.
Ovaj jedinstveni priručnik kršćanske savršenosti, koji vrijedi za sva vremena i za sve životne okolnosti, nastao je kao izbor iz spisa i naučavanja svetoga Alfonza Liguorija, jednoga od najomiljenijih duhovnih pisaca, čija su djela mnogi pape preporučivaliza čitanje i meditiranje.
Ova knjiga donosi ondje održana izlaganja s područja prirodnih znanosti, filozofije i teologije te ono što je izrečeno u raspravi, u kojoj je i sam papa Benedikt XVI. aktivno sudjelovao.
U ovoj su knjizi sabrane kateheze pape Benedikta XVI. o svetome Pavlu, u kojima se slijedi tijek apostolova života, uključujući i njegova misijska putovanja, njegov odnos s drugim apostolima, kao što su sv. Petar i sv. Jakov, te njegovo mučeništvo u Rimu.
U ovom djelu aktualni Papa se otvoreno suočava s ključnim pitanjima europskog identiteta: Kako je nastala Europa i koje su njezine granice? Što su temelji europskog identiteta? Tko se ima pravo nazivati Europejcem i ući u novu Europu? Na osnovu tih pitanja on ponovno ističe značenje upornog naglašavanja duhovnih korijena Europe i moralnog temelja politike...
U evanđeoskim pripovijestima o djetinjstvu Benedikt XVI. divnim opisom utvrđuje vjerski korijen radosti i dovodi nas do otkrića kako Evanđelje nije neka pripovijest o prošlosti, nego da pripada sadašnjosti i suvremenom čovjeku.
Autor se u ovom djelu bavi problematikom kršćanstva na način da je u središte stavio pitanje o Bogu i o Kristu. Analizirajući ta dva pitanja, autor se nadalje upušta u razumijevanje vjere te se bavi temama i dilemama vjere u Crkvi.