religija i duhovnost
Papa Benedikt XVI. neposrednošću i jezičnom živosti u ovoj knjizi rastvara galeriju od 26 slika od kojih je svaka posvećena jednomu autoru s početaka Crkve, slijedeći kronološki red od apostola preko apologeta do velikih otaca 3. i 4. stoljeća, uključujući zapadnu i istočnu Crkvu, ali i staru sirijsku Crkvu.
Papa Benedikt XVI. (Joseph Ratzinger) od cijele je Crkve dočekan s velikim oduševljenjem kao onaj koji će na najbolji mogući način nastaviti veliko djelo Ivana Pavla II., kojemu je tijekom cijeloga njegovog pontifi kata bio najbliži suradnik
Savjest, dakle, nije nepogrješiva. Ne, sve dotle dok ne postoji nešto što se zove moralna istina, piše Joseph Ratzinger (papa Benedikt XVI.). Drugim riječima, ne, osim ukoliko ne postoji dobro i zlo te ukoliko ne možemo, kao istinsko zlo, osuditi primjerice genocid,silovanje, ubojstvo ili druge vrste zločina.
U ovim nadahnutim meditacijama Joseph Ratzinger (papa Benedikt XVI.) čitatelju nudi razumljiv i pristupačan prikaz temeljnih kršćanskih krjeposti – vjere, nade i ljubavi. Pri tome Ratzinger povezuje filozofiju, teologiju i duhovnost te osvjetljava i stvarnosti tim krjepostima suprotne kao što su agnosticizam, ateistički optimizam, strahovi, očaj, mržnja...
U knjizi je prikazano osamdeset portreta svetaca – od Augustina do Benedikta, od MarijeMagdalene do Klare Asiške, od Ignacija Lojolskoga do Josemarije Escrive, od TomeAkvinskoga do Franje Saleškoga – koji pokazuju čovjeku put do istinske radosti, upućujući kako se može biti istinski čovječan, ne uporno tražeći svoju vlastitu sreću, nego dajući sebe.
Obitelj kao svetište ljubavi, života i vjere, kao kućna Crkva, ali i kao škola čovječnosti, kao mjesto gdje se odgaja za korištenje razumom, za slobodu izbora, za služenje ljubavi, za dobro molitve, sve su to misli koje nam Sveti Otac dariva i o kojima želi da razmišljamo pozivajući nas da poduzmemo izvanredno putovanje – kako sam ističe – u potrazi za...
"Ova razmatranja o Trojedinome Bogu i Božjem utjelovljenju u Kristu tvore most između teologije i navještaja, teologije i pobožnosti, koje su danas više nego ikada upućene jedna na drugu, a ipak su u stalnoj opasnosti da žive jedna mimo druge" (iz pogovora).
Sva tri priloga govore o životnosti Božje riječi u Crkvi i o tome kako se istina kršćanske vjere može spoznati i izreći, posvjedočiti i prenositi dalje. Bilo da je riječ o shvaćanju objektivnog tumačenja Pisma, o shvaćanju predaje vjere (tradicije) ili o crkvenom učiteljstvu na području napetosti biskupâ i pape – u središtu Ratzingerova mišljenja uvijek...
Riječ je o knjizi koja na jednome mjestu skuplja pet radijskih predavanja koje je kasnih šezdesetih i ranih sedamdesetih kardinal Ratzinger održao na raznim radijskim postajama i koje su se sve bavile istom temom: pitanjem vjere i budućnosti.
I ovom knjižicom pokušavamo približiti teološku misao današnjega pape Benedikta XVI. suvremenome čitatelju, u ovom slučaju vraćajući se njegovim predavanjima iz vremena prije II. vatikanskog koncila koja svoju aktualnost nisu izgubila niti pedeset godina nakon što su izgovorena i objavljena.
Riječ je o kraćim mislima koje je Sveti otac izgovorio ili napisao u raznim prigodama bilo da se izravno obraćao svećenicima bilo pak da ih je imao na pameti dok je pisao. Prikladne su za razmatranja kako samih svećenika tako i vjernika koji žele bolje upoznati narav i bit svećeničke službe.
Nakon stručnih vodiča i studija o Svetoj Zemlji (Adalbert Rebić, fra Miroslav Modrić) te brojnih novinskih i internetskih zapisa s turističkih putovanja i hodočašća, knjiga Dubravke Oraić Tolić Peto evanđelje: Sedam dana u Svetoj Zemlji prvi je suvremeni književni putopis u nas o posjetu biblijskim mjestima i Izraelu.