klasični i suvremeni roman, domaći autori, prijevodi stranih pisaca
Williama S. Burroughsa poznajemo kao jednoga od najvažnijih pisaca beat-generacije, prije svega po fantazmagoričnim, divljim satiričnim knjigama poput Golog ručka. U Mački iznutra, možda najintimnijem njegovu djelu, upoznajemo drugo lice najkarizmatičnijeg američkog pisca dvadesetog stoljeća.
“Roman Ključ od velikih vrata Hinko Gottlieb zapravo je dvaput pisao. Nakon što je prvi put, u ratnim i logorskim premještajima, rukopis izgubljen, on ga je mogao, kako to kažu, nanovo rekonstruirati. A zapravo je, po svoj prilici, još jednom morao napisati istu knjigu.
Krležine Hiljadudevetstošezdesete knjiga je priređena iz objavljenih fragmenata piščeva dnevnika, neobjavljene dnevničke građe iz rukopisne ostavštine te kontekstualnih predložaka, također većim dijelom preuzetih iz rukopisne ostavštine.
Mlada spisateljica Alice odluči preseliti se iz Dublina u malo mjesto na zapadu Irske, gdje putem Tindera upozna skladištara Felixa i unatoč prvom neuspjelom spoju neočekivano ga pozove da s njom otputuje na predstavljanje njezina romana.
Kada let Air France broj 006 Pariz – New York upadne u epsku oluju, životi putnika u njemu promijenit će se zauvijek. Avion će mirno sletjeti u zračnu luku John F. Kennedy u ožujku, ali, na iznenađenje svih, u lipnju će se na zaslonima radara pojaviti još jedan isti avion s istim putnicima, koji će sletjeti na američki vojni aerodrom.
Josef Klein smatra se Amerikancem. Voli grad u koji je prispio, vrevu multikulturalnog Harlema, slobodu noćnog života na pločnicima i svoje jazz-ploče, ali više od svega – svoj radio. Politika ga ne zanima, ali dok Europu krajem 1930-ih zahvaća rat, čak i ulice New Yorka postaju bojno polje: antisemitske skupine šire mržnju, mnogi se kunu u Hitlera, a...
U tajnom laboratoriju smještenom na udaljenom sovjetskom otoku profesor je Kaljitin, u dubinama mračnih tamnica iskopanih pod masivnim kupolama nekadašnjeg manastira, stvorio najvažniju kreaciju svoga života – Debitanta – kemijsko oružje koje odmah ubija žrtvu ne ostavljajući tragove.
1795.Poput progonjene zvijeri, Tycho Ceton skriva se u najdubljim sjenama Stockholma. Nakon udarca koji su mu zadali Emil Winge i Mickel Cardell nekadašnji trgovac robljem više nije u milosti svojih dojučerašnjih zaštitnika, zastrašujućeg bratstva Eumenida, koje je uveseljavao jezivim zločinima. Sada je sam, a samome mu ovdje, u Gradu među mostovima,...
Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju sjajan je roman u kojem uz uzbudljivu radnju i šarmantno pripovijedanje nobelovka Olga Tokarczuk britko komentira posttranzicijsku današnjicu, gdje se ljudi “ne znaju udružiti i stvoriti zajednicu, nego žive u zemlji neurotičnih individualista od kojih svaki, čim se nađe među drugima, počinje poučavati, kritizirati...
Prvi roman Tonija Juričića Nokturni u d-molu vodi nas na nadrealno putovanje od Praga do Labina uslijed nestanka dnevne svjetlosti upoznajući nas s galerijom nevjerojatnih likova, od kauboja koji čuva vrata zahoda na autobusnom kolodvoru jer vode u tko zna kakve nevjerojatne halucinacije i dimenzije do svećenika koji putuje s duhom imitatora Elvisa...
Posljednji roman klasika estonske književnosti Antona Hansena Tammsaarea mnogi smatraju njegovim najboljim i najcjelovitijim djelom. Premda je i u prethodnim romanima pokazivao određenu sklonost paradoksalnim obratima i ne sasvim realističkim stilskim postupcima, Novi vrag u selu (1939.) alegoriji i fantaziji bliži je no njegova dotadašnja proza.
Pun psihološke istančanosti i jetka podsmijeha, Eichmann u Buenos Airesu izvrstan je roman o posljednjim godinama što ih je na slobodi proveo jedan od najzloglasnijih nacističkih zločinaca, sve dok ga 1960. u dramatičnoj operaciji nisu ulovili agenti Mossada.