povijest
Postulatura blaženoga Alojzija Stepinca izdala je u svibnju 2017. najnoviju knjigu postulatora dr. Jurja Batelje Blaženi Alojzije Stepinac i Hrvati u Bosni i Hercegovini koja na 252 stranice opisuje pohode nadbiskupa Stepinca raznim gradovima i mjestima u Bosni i Hercegovini godine 1938., 1939., 1940. i 1942. te odnos blaženog Alojzije Stepinca prema...
Priča o ljudskome rodu može se usporediti s rijekom ili putovanjem brodom preko oceana. Beskonačan je to slijed događaja od kojih svaki uvijek vodi onom slijedećem.
S bogatim sadržajem knjige, koja sadrži preko 400 stranica, upoznao nas je mons. dr. Drago Šimundža koji je svojim izlaganjem privukao pažnju mnogobrojnih posjetitelja.
U Nezavisnoj Državi Hrvatskoj postojala je Hrvatska pravoslavna crkva i ovo je njezin prvi prikaz. Kako je nastala? Tko je bio njezin poglavar, metropolit Germogen? Postoje li uvjeti za osnivanje nove Hrvatske pravoslavne crkve? Faksimili, nepoznate fotografije.
O fenomenu „vječnog titoizma“, odnosno o tome zašto su Josip Broz Tito i sve ono što je on bio i što je simbolizirao pola stoljeća nakon njegove smrti još uvijek živi u hrvatskoj javnosti i politici.
Fama o Josipu Brozu kao "socijalističkom caru" i velikom ženskaru ovom je knjigom ozbiljno dovedena u pitanje. "Žensko pitanje" bilo je važna sastavnica prijeratnih ideala jugoslavenskih revolucionara, pa je ono i u socijalizmu dobilo zaslužen tretman.
Ovaj je leksikon sačinjen prema svim pravilima leksikografske struke, no s jednom posebnosti koja ga razlikuje ne samo od sličnih tematskih leksikona, nego i od ustaljene leksikografske prakse. Ima jednu temu, ali dvije strane, odnosno, u tehničko-grafičkom smislu, dva stupca.
"Diplomacija prijevarom" donosi otvoren prikaz dvolične i izdajničke politike britanske i američke vlade, načina na koji dužnosnici tih vlada lažu svoje građane, tj. donose odluke i mjere slijedom kojih provode akcije pogubne za dobrobit građana Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.
Prema Sporazumu Ribbentrop-Molotov, potpisanom 23. kolovoza 1939., Nijemci su 1. rujna napali Poljsku i time započeli Drugi svjetski rat. Dva tjedna poslije toga SSSR je napao i zauzeo onu polovicu Poljske koja mu je bila dodijeljena tim sporazumom. Tijekom okupacije Sovjeti su zarobili tisuće poljskih vojnika.
U knjizi autor daje odgovore na pitanja koja se trebaju riješiti kako bi život u postkonfliktnom društvu krenuo normalnim tokom. U društvima u kojima nakon razdoblja sukoba, društvo i ljudi koji žive u njemu, stoje na raskrsnici i pitaju se što učiniti sa prošlošću punom žrtava i zločinaca.
Prvi srbijanski roman o prošlom hrvatsko-srpskom ratu koji se objavljuje u Hrvatskoj, napisan u obliku dnevnika na osnovi osobnih autorovih ratnih doživljaja.