povijest
Tri velike revolucije uzdrmale su svijet u vremenu oko početka devetnaestoga stoljeća. Prve dvije - Francuska revolucija i industrijska revolucija - nadahnule su mnogobrojna književna djela.
Mathieu Guidère istražuje najnovije fenomene tzv. "samotnjačkog" terorizma. Novi naraštaj terorista djeluje samostalno, neovisno i izvan organiziranih skupina.
Ova kratka povijest podrijetla i tijeka renesanse slavi intelektualno oslobođenje i umjetnička postignuća koja će to razdoblje učiniti vjerojatno najutjecajnijim i posve sigurno najsjajnijim u 150 godina europske civilizacije.
Život visokog društva u vrijeme nacizma počiva na cijelom nizu složenih interakcija svojih pripadnika. Nacistički režim nastojao je te odnose uklopiti u dugoročnu strategiju koja je trebala osigurati temelje prave fašističke civilizacije i stvaranja novog čovjeka.
Povijest medicine privlači koliko svoje autore, toliko same čitatelje, najširu javnost, zainteresirane za razvoj one struke o kojoj u velikoj mjeri ovisi njihov život, njegovo trajanje i njegova kakvoća.
U Beskonačnom usponu David Berlinski pripovijeda priču o matematici te velikom elegancijom i humorističnim stilom oživljuje intelektualnu pustolovinu dugu dvije i pol tisuće godina. Pokazuje nam kako se matematička misao razvijala i napredovala, od rijetkih genija do mnogobrojnih primjena.
Islam je u svojih 1500 godina postojanja jedna od najvećih svjetskih religija koju je zapadni svijet doživljavao i još uvijek doživljava kao veliku prijetnju i opasnost. Zapravo, moglo bi se reći da se islam još uvijek promatra gotovo s razine srednjega vijeka.
Zasigurno postoje razlozi zašto je veliki slom iz 1929. godine relevantan i za veliku krizu koja je zadesila svijet 2008. godine. Kad je FBI 2004. javno upozorio na ‘epidemiju hipotekarnih prijevara’, američka vlada nije učinila ništa...
U svojoj se, više od dvije tisuće godina staroj povijesti, Dalmacija, kako bi to rekli Dalmatinci, "nagledala svega", a Mira Ljubić Lorger, autorica knjige "Autonomaši, orjunaši, preporoditelji" ne šuti i ne nasjeda mitovima.
U izdanju V.B.Z.-a upravo je objavljena knjiga kontroverznih svedočanstava poslednjeg živog šefa UDBE Jove Kapičića.
Što bi se dogodilo kada bi se u okviru slobodnog tržišta stvorili uvjeti za rješavanje problema siromaštva, gladi i nejednakosti? Nekima se to čini nemoguće. Međutim, nobelovac Muhammad Yunus, profesor ekonomije iz Bangladeša, jedne od najsiromašnijih zemalja svijeta, upravo to i čini.
Istraživanje albanske prošlosti od proglašenja njezine neovisnosti pa do kraja komunističkog režima i prvih višestranačkih izbora.