filozofska pitanja, klasična i suvremena filozofija
Knjiga nudi prvu obradu recepcije personalizma u Hrvatskoj tijekom 20. stoljeća, i to tako da kronološki obrađuje recepciju trojice prvaka personalističkoga pokreta.
Knjiga Institucije prava škotskog filozofa Neila MacCormicka prikaz je institucionalne teorije prava. Cilj je navedene teorije razviti bolje shvaćanje prava od shvaćanja koja nude druge suvremene teorije prava.
Migracije i netolerancija mala je zbirka napisa i istupa Umberta Eca. Neki od njih potječu od prije više od dvadeset godina, što je jasno već od prvoga retka. No oni nas pozivaju, s još uvijek valjanim i učinkovitim rasuđivanjima, da razmišljamo i o danas aktualnim i važnim temama.
Ova knjiga nije povijest filozofije, a ni povijest znanosti. Ona je povijest iznimno „subverzivnih“ pitanja koja nas navode na promišljanja o svijetu i o našim uvjerenjima. To je i smisao Rovellijeve knjige, u kojoj su znanost i filozofija pridružene upravo zbog sposobnosti neprestanog postavljanja novih pitanja, određujući time, još i danas, napredovanje...
Još kao mladić, Charles Darwin koristio je svaku priliku da iz drvenih klupa i prašnjavih knjižnica pobjegne u prirodu, gdje je sa svojim prijateljima provodio vrijeme u šetnji, razgovoru, lovu i promatranju prirode. Zbog toga mu je otac jednom prijekorno rekao da od njega neće biti ništa i da će sebi i svojoj obitelji donijeti samo sramotu.
Eristička dijalektika tiskana je i čitana uglavnom zbog manifestnoga sadržaja, zbog uputa kako spretno argumentirati i pobjeđivati u raspravama, savjeta kakve zahvate možemo primijeniti, što, naravno, mnoge privlači.
Knjiga i po svojem sadržaju i načinu prezentacije teme na najbolji mogući način popunjava prazninu kada je riječ o literaturi dostupnoj hrvatskim čitateljima a koja sa sociološkog i filozofskog aspekta promatra problem rada i naš odnos prema tom povijesnom fenomenu.
Strah nije samo nešto čemu smo izloženi protiv naše volje nego često i nešto čemu se sami dobrovoljno izlažemo u pokušaju da nadmašimo banalnu i dosadnu svakodnevicu. Autor strah promatra kao jedan od nekoliko uzroka nasilja nad drugim ljudima, te pokušava otkriti koje je vrste osjećaja strah, koju ulogu igra u suvremenoj kulturi a naročito kako ga se...
Debray se zalaže za renesansu civilizacije, a način na koji je taj zagovor izložen i argumentiran nipošto se ne može označiti kao antiamerikanizam. Najkraće, moglo bi se reći da se knjiga bavi američkom preobrazbom europske, odnosno zapadne civilizacije. Usto, ona je vrlo poučan, neki čak kažu „pedagogičan“, uvod u razlikovanje kulture i civilizacije.
Knjiga se sastoji iz dva dijela. Prvi dio donosi sljedeće tekstove: I. Hermeneutika, tumačenje, razumijevanje; II. Igra i filozofija jezika (ulomci); III. Šimićevo traganje za transcendentnim; IV. Šop i Bosna: Prva i posljednja načela; V. Spoticanje, samozaborav i darivanje (o fra Janku Bubalu); ...
O ZAKONU NEPREKINUTOSTI treće je djelo prevedeno na hrvatski jezik zasigurno jednog od naših najblistavijih i svjetskoj znanosti najpoznatijih hrvatskih znanstvenika. U tom djelu Bošković obrazlaže narav tog načela, navodi njegovu formulaciju te raspravlja o narušavanju tog zakona u matematici i u prirodi.
Habermasov opsegom neveliki, ali kontekstom, po intencijama i domašajima, vrlo značajan i poticajan spis «Budućnost ljudske prirode. Na putu prema liberalnoj eugenici?» zanimljiv je zbog nekoliko tema koje razrađuje ili bar naznačuje. To je, dakako, prije svega središnji problem: pokušaj argumentirane etičko-teorijske reakcije,...