filozofska pitanja, klasična i suvremena filozofija
Filozof Aleš Bunta propituje smisao gluposti polazeći od ključnih tekstova filozofske tradicije (Platon, Aristotel, Erazmo Roterdamski…) pa sve do fenomena masovne kulture kao što je strip Alan Ford.
Termin „mračna vremena“ posuđujem iz Brechtove čuvene pjesme Potomstvu, koja spominje nered i glad, pokolje i koljače, ogorčenje zbog nepravde i očaj „kad je bilo samo krivde, bez ogorčenja“, opravdanu mržnju koja te ipak poružnjuje, utemeljeni gnjev od kojeg glas postaje hrapav.
U Godini vjere ova studija će izvrsno poslužiti svima koji žele produbiti svoju vjeru, iznaći joj uporišta, opravdanja i tumačenja polazeći od filozofskog razmišljanja. Autor je izvrstan poznavatelj filozofske i teološke misli i sam je istinski filozof ...
Zbirka različitih tekstova akademika Zdravka Kordića - od teksta "Nejednakost i tjeskobna Hrvatska stvrnost" u kojem se bavi položajem Hrvata u BiH, preko slijedećeg o kulturi i njezinim bitnim odrednicama, brojnim "bilješkama" o različitim filozofima i školama (od Miletske škole do Heideggera) do "Himne zemlji i slobodi" pjesnika Marka Boškovića.
„U ovoj sjajno polemičnoj i poučnoj knjizi autor upozorava na problem iskrivljavanja i falsificiranja odnosa znanosti i vjere koji je aktualan osobito danas zbog agresivnoga napada na vjeru s ateističkih i političkih pozicija, uz zlouporabu znanosti kao oruđa koje navodno ruši vjeru (…)"
Ovo je 47. knjiga Filozofskih istraživanja u izdanju Hrvatskog filozofskog društva iz Zagreba i obrađuje sljedeće teme: Marxova (samo) kritika (vlastitog) ekonomsko - socijalnog revolucionarizma, Roman i realnost, Studenti - novi subjekt revolucije i dr.
Autorica analizira aspekte fenomena renesansne filozofije. Najprije je riječ o problematici pristupu renesansnoj filozofiji, pri ćemu se autorica osvrće na neka starija i suvremena tumaćenja te ih kritički vrednuje. Potom je riječ o aristotelizmu i platonizmu u renesansi, a polazište razmatranja jest djelo hrvatskih renesansnih filozofa.