filozofska pitanja, klasična i suvremena filozofija
Knjiga sadrži prijevod četiri autorizirana zapisnika sa seminara što ih je Heidegger održao na francuskom jeziku u krugu francuskih kolega i poštovatelja 1966., 1968., 1969. u Le Thoru i 1973. u Zähringenu.
Knjiga Filozofija umjetnosti središnje je Schellingovo djelo jer stoji po sredini između filozofije prirode i filozofije mitologije i objave. Po nesvjesnoj umjetničkoj produkciji umjetnik stvara poput prirode, a kao sadržaj mu je dana, svjesno, mitologija pa onda i objava.
Ove studije prorađuju pitanja koja i nisu “tipična” za filozofe. Riječ je o fenomenima koji nadilaze svakidašnje iskustvo, tj. o onome što se danas obično svrstava u fenomene “paranormalnog”.
Biti veseo kao ptica ili kako otvoriti svoju krletku, samo su neke od tema ove ljupke zbirke kratkih eseja koja nas podsjeća da je priroda naš najbolji učitelj. Jedan ornitlog i pisac te profesorica književnosti i filozofije udružili su se kako bi opisali život i ponašanje ptica i dali odgovor čemu nas, u 21. stoljeću, još mogu naučiti ptice.
Ovaj filozofski roman vrlo je brzo postao bestseler, a na Zapadu je proglašen 'japanskim književnim fenomenom' – jedan filozof i jedan pisac udružili su znanje i vještinu kako bi odgovorili na mnoga egzistencijalna pitanja u obliku dijaloga između filozofa i mladića, formi podučavanja poznatoj od Sokratova vremena.
Više od stoljeća nakon smrti Nietzscheov "lik i djelo" i dalje su itekako intrigantni i interesantni, a popularnost kao da mu ne prestaje rasti. Samo u posljednjih desetak godina objavljeno je više od 500 monografija o njemu i njegovu djelu, no Zweigov esej iz 1925. godine ostaje poglavlje za sebe; on slavi dubinu, višeznačnost i hrabrost Nietzscheove misli.
Doba čarobnjaka Wolframa Eilenbergera izvanredni je prikaz velikog desetljeća filozofije (1919.–1929.), na razmeđi uživanja u životu i gospodarske krize, poraća i nadolazećeg nacionalsocijalizma. Uspona Martina Heideggera nalik na komet i njegove ljubavi prema studentici Hannah Arendt.
U knjizi "Izdizanje misli : Inteligencija emocija" Martha C. Nussbaum pokazuje kako emocije čine sastavni dio sustava moralnog prosuđivanja. Nasuprot stajališta da moralnost predstavlja skup načela koja treba umski spoznati, a emocije jedino mogu zamagliti našu moralnu prosudbu, Nussbaum argumentira da su same emocije prožete inteligencijom i percepcijom.
Knjiga "O vladanju živima: Predavanja na Collège de France 1979.–1980." donosi jedan od najznačajnijih ciklusa predavanja koji je Michel Foucault održao na Collège de France i koji predstavlja prijelomnu točku u njegovome radu. U ovim predavanjima Foucault, vraćajući se antičkim i ranokršćanskim izvorima, ocrtava nastanak i razvoj kršćanskih praksi...
Francuski filozof i socijalni teoretičar Michel Foucault prvi je put pojam biopolitike dotaknuo u svojoj seriji predavanja “Društvo treba braniti” na College de France, održanoj 1975-1976. Foucaultov koncept biopolitike u velikoj mjeri proizlazi iz vlastitog poimanja bio-moći, i proširenja državne vlasti nad fizičkim i političkim tijelima stanovništva.
U djelu "Subjektivnost i istina" Foucault polazi od pitanja “Kako je, u različitim trenucima i u različitim institucionalnim kontekstima, subjekt bio uspostavljen kao objekt moguće, poželjne ili čak neophodne spoznaje?”, te “Kako su iskustvo koje možemo dobiti o sebi samima i znanje koje se time oblikuje bili organizirani kroz određene sheme? Kako su te...
Francuska publicistica M. I. Brudny svojim je tumačenjima i prijevodima djela Hanne Arendt u mnogome doprinijela kvalitetnijoj recepciji tog osebujnog i po mnogo čemu jedinstvenog filozofskog opusa. Svima dobro poznatom opusu intelektualke 20. stoljeća Hanne Arendt pokušala je dati znanstveni opis, iako je i sama zaključila da filozofija i život Hanne...