filozofska pitanja, klasična i suvremena filozofija
Što je zajedničko Sokratu, Hipatiji, Giordanu Brunu, Thomasu Moreu i Janu Patočki?
U iščekivanju apokalipse - revolucionarni milenaristi i mistični anarhisti u europskom srednjovjekovlju najpoznatije je i najvažnije djelo Normana Cohna, glasovitog britanskog povjesničara i pisca, a bavi se analizom socijalne uvjetovanosti nastanka srednjovjekovnih masovnih pokreta zasnovanih na milenarističkim vjerovanjima u Srednjoj i Zapadnoj Europi.
Ovaj priručnik nastao je na temelju predavanja i seminara iz kolegija Izgradnja teorije u sociologiji na studiju sociologije Sveučilišta u Zadru i, prije toga, Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Kada su se bogovi pojavili u povijesti čovječanstva? Jesu li židovi tvorci jedinstvenog Boga? Zašto je lik Boga gotovo uvijek muški, a religije vrlo često mizogine? Je li Bog osoba, sila, energija, stvaralački princip? Je li Bog u židova, kršćana i muslimana isti? Tko je napisao Bibliju i Kuran? Od Platona do Nietzschea, preko Spinoze, Pascala ili...
Nizozemski povjesničar Fik Meijer u knjizi Lekcije iz Rima - stranci u Rimskome Carstvu i u Europskoj uniji postavlja pitanje mogu li nam rješenja o integraciji stranaca koja su osmislili stari Rimljani poslužiti i u današnjim okolnostima u Europskoj uniji.
Bajke braće Grimm nikad nas nisu prestale očaravati, po svoj prilici zato što tako začuđujuće relevantno opisuju poteškoće i sve ono što možemo dobiti ili izgubiti kada je riječ o našim obiteljskim i ljubavnim odnosima.
Knjiga Izmišljeno znanje - lažna povijest, lažirana znanost i pseudoreligije nudi mnogobrojne zabavne i čudesne primjere lažnih priča, izmišljenih kronologija i zamjenskih teorija, pa će nedvojbeno izazvati žučne rasprave među čitateljima – kako skepticima, tako i onima koji vjeruju.
Sami zajedno - zašto očekujemo više od tehnologije a manje jedni od drugih, autorice Sherry Turkle, je vrlo brižljivo i stručno, ali svakome razumljivo napisano djelo koje predstavlja zapravo implicitni vapaj: ljudi, kamo to idemo?
Knjiga Pierrea Conese Proizvodnja neprijatelja ili kako ubijati mirne savjesti dragocjeno je štivo za razumijevanje odnosa među državama i narodima u cijelom svijetu, a posebice na ovim prostorima.
Knjiga koja okuplja lllicheve prodorne i eruditske analize po kojima je postao znamenit kao jedan od najvećih mislilaca našega doba. Premda napisani prije gotovo pola stoljeća, ovi eseji zadržali su aktualnost i svježinu, dar prodiranja u središnje probleme današnjice.
Ovo nije knjiga o posljednjim “stvarima”. Još je manje njezina usmjerenost spram pitanja o kraju čovjeka u post-humanome stanju “stvar” apokaliptičke ugođenosti duha vremena.