filozofska pitanja, klasična i suvremena filozofija
Filosofija palanke« jedna je od ključnih i proročkih knjiga našega doba, ali i svojevrsna škola mišljenja. Od 1969. godine, kada je nastala, ne samo da nije izgubila na aktualnosti, nego ju je uvećala do neslućenih razmjera.
Sto i trideset godina od rođenja Franza Kafke dostatan je povod za promišljanje razloga o veličini jednog zagonetnog djela koje je zacijelo ostvarilo najviše filozofijskih analiza, komentara i prosudbi od svih drugih prekretnih pisaca 20. stoljeća.
Svojim Heretičnim esejima o filozofiji povijesti jedan od najznačajnijih čeških i europskih mislilaca 20. stoljeća ponajprije se obraća tehničkoj civilizaciji.
Romaneskni opus Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, smatra Eugen Drewermann, kruži oko tri ključna pitanja: siromaštva, krivnje i smrti.
Pišući prvi put u prvom licu, Alain Finkielkraut osvjetljava putove svoje misli kroz prizmu iskustava od rane mladosti.
Što je vrijeme?Koja je razlika između "trenutka" i "trajanja"?
Filozofija je vrlo zabavan predmet. Ona postavlja teška pitanja pa se u početku čini da je nemoguće odgovoriti na neka od njih. No kad naučite metode analiziranja problema, pronalazite zadovoljstvo u uzbuđenju traganja za odgovorima. Jedna ideja vodi prema drugoj, a zatim slijede uzbudljivi trenuci otkrića.
Plamen slobode, veličanstvena knjiga Wolframa Eilenbergera, prikazuje nam četiri filozofkinje koje su postale “ikone” svjetskih razmjera te su, našavši se na rubu ponora 20. stoljeća, na vlastitom primjeru pokazale što znači živjeti istinski slobodnim životom. Odjeci njihove misli stoga su značajni još i danas.
Ova knjiga suvremenim jezikom predstavlja neke od Aristotelovih najsloženijih ideja i primjenjuje ih na praktične izazove iz svakodnevnog života: donošenje odluka, pisanje molbi za posao, argumentiranje, služenje tablicom vrlina i poroka za analiziranje vlastitog karaktera, odupiranje iskušenjima i biranje prijatelja i partnera, prihvaćanje starenja.
Ovim rukopisom autor slijedi osnovnu ideju iz Teorije socijalne pulsacije da se objektivne forme čovjekovog postojanja(običajnost, kultura, jezik, religija, ekonomska struktura) trebaju promatrati kroz logiku pulsacije socijalnih fenomena.
Knjiga na jednom mjestu sintetizira sva goruća pitanja medicinske bioetike polazeći od konkretnih, kliničkih dilema, i po tome je jedinstvena na hrvatskom govornom području.
Knjiga sadrži Foucaultova izlaganja o književnosti u kojima se odražava autorov kompleksan i kritički odnos prema književnosti kao jezičnoj praksi, a koja su izgovorena između 1963. i 1971. godine.