prozna djela
Kad obitelj kupi vikendicu u predgrađu uz šumu, naslijedi brigu o slijepom starom vrtlaru sa susjedne parcele. Premda nije ni rođak ni prijatelj, čovjek kojeg počnu nazivati Drugim Djedom postaje autoritet u obitelji: na njegov nagovor mlada žena unatoč životnoj opasnosti odustane od pobačaja.
Robert Perišić, pisac dviju sjajnih zbirki priča i ponajbolji hrvatski književni kritičar, napisao je roman koji, s jedne strane, ima ambiciju pokazati kako to izgleda današnja Hrvatska, posebno zagazivši u novinarske i glumačke krugove, a s druge strane donosi izvrsno napisanu ljubavnu priču, koja naravno ne može izmaknuti svijetu koji je okružuje.
»Živio sam deset godina bez posla. Ljudi su mi davali novac, jelo, stanove u kojima sam boravio. Jesu li mislili da sam idiot ili genije, to nije bilo važno. Ja sam znao što sam. Nisam bio ni jedno ni drugo
»Ludilo? Naravno. A što nije ludilo? Zar život nije ludilo? Svi smo navijeni poput igračaka... nekoliko navoja opruge, malo trčimo, hodamo uokolo, radimo planove, idemo na izbore, kosimo travu...
... I tu je tajna uspjeha Charlesa Bukowskog. U stoljeću u kojem Amerikanci svoj bunt i otpor izriču na sve moguće načine, Bukowski to čini najsuptilnije, neopterećen ikakvim idejnim balastom, ičim što bi ga moglo dovesti u poziciju nekakvoga proroka.
"Nema više heroja", druga je zbirka nesabranih priča, kolumni, eseja i kritika Charlesa Bukowskog, svojevremeno objavljenih u zabačenim i zaboravljenim trash i underground časopisima, te nekoliko dosad neobjavljenih tekstova.
Knjiga je ispunjena legendama sprecifičnima za Hrvatsku i postanak gradova, mjesta, prirodnih lokaliteta i Hrvatima općenito.
Stotinu Jukinih britkih kolumni čitat ćete u dahu, ne odvajajući se od ove knjige, ispisane perom autora u kojemu se neprestance prožimaju novinar i književnik u njemu.
Ovaj Jukin snažni književni zapis, u cijelosti nadahnut dramatičnim sjećanjima danas ostarjeloga Mostarca, preživjeloga sudionika stravičnih zbivanja s konca Drugoga svjetskog rata i poraća, baca jedno novo svjetlo na taj dio ovdašnjih povijesnih gibanja, ne ostavljajući čitatelja nimalo ravnodušnim prema ijednoj od tada sukobljenih strana.
The entries in this book were written by Krleža while traveling to Russia in October 1924, immediately after Lenin's death. His journey by rail lasted six months and gave him a unique insight into the circumstances that prevailed in the then young creation of the Soviet Union at the transition to the Stalinist form of oppression.
˝Sve niče iz priče˝ zbirka je slikovitih i duhovitih priča koje su ispunjene brojnim iznenađenjima i ushićenjima glavnih junaka, ali i onih koji ih prate.