prozna djela
Kada krenete čitati ove priče za oko vam zapne kako skoro pa neupitno vjerujete u svijet koji se otvara pred vama. I dok se knjiga odmotava, uporedo s uzbuđenjem i zadovoljstvom, prirodno pokušavate odgonetnuti od čega je u metafizičkom smislu sazdana i kako je izvedena ova nesvakidašnja vjerodostojnost jednog književnog djela.
Narod van svoje domovine, udaljen od zemlje ili kraja odakle potiče, izbjeglice, ekonomski i politički migranti, ljudi na radu u inostranstvu, oni koji samo “pokupe prnje” i krenu u iseljeništvo – zemljaci su u “Balkanu na kvadrat”, kako glasi naslov jedne od priča u Sarićevoj zbirci Isus na dovratku.
U knjizi eseja i književnih kritika Boris Domagoj Biletić donosi svoje priloge osvjetljivanju i tumačenju hrvatskih pjesnika, prozaika i dramskih pisaca, koji su nastajali u proteklih trideset i pet godina njegova kritičkog vrednovanja različitih tema i pojava unutar hrvatske književnosti.
U drugom dijelu Machiedove knjige nalaze se prijevodi s francuskoga, španjolskoga i portugalskoga jezika, uz veći odabir hrvatskih pjesnika na talijanskom jeziku.
Ova zbirka zgoda iz djetinjstva, dječaštva i drugih životnih dobi želi ponajprije biti ugodno štivo koje će zabavljati, nenametljivo poučavati i tako odgajati mlade. Sve su priče utemeljene na iskustvu. Dokumentaran su prikaz nekog događaja koji je autoru u određenom povijesnom trenutku bio važan ili ga je takvim doživljavao.
Što se to sa mnom dogodilo? pomislio je Kafkin junak kad ga je autor rasanio u prvoj rečenici svojeg najpoznatijeg kraćeg djela, možda i najglasovitijoj u povijesti književnosti: Jednoga jutra, kada se Gregor Samsa probudio iz nemirnih snova, otkrio je da se u svojem krevetu pretvorio u golema kukca.
Brod luđaka" Sebastiana Branta je samosvojan spjev koji se sastoji od stotinjak (pokojega više ili manje, ovisno o izdanju) pjevanja/poglavlja posvećenih različitim oblicima ludosti/gluposti; onodobna (kraj 15. stoljeća) je to "kritika svega postojećeg" u kojoj nitko, pa ni Crkva, ne ostaju pošteđeni.
Svatko ima svoj Stakleni Grad, svaka osoba, svaka nacija, svaka ideologija, religija.
Hermann Hesse je »opće mjesto« svjetske književnosti 20. stoljeća: ugled je stekao knjigama Stepski vuk, Siddhartha, Igra staklenim perlama... u kojima je izvrsno spojio duhovnost istoka i mudrost zapada.
Kratak život odrubljene glave snažna je, meditativna i uznemirujuća zbirka priča vrhunskog slikara i poznatog književnika Dimitrija Popovića. Četiri Popovićeve priče međusobno se razlikuju, ali povezuje ih autorski rukopis i promišljanje o tankom bridu prirode i nadprirode.
Knjiga za Divlju ženu je knjiga kratkih poetsko/proznih zapisa divlje snage koja progovara kroz jednu ženu.
Mlijeko i med uspješnica je s liste bestselera New York Timesa, spoj poezije i proze koji govori o temama preživljavanja, nasilja, zlostavljanja, ljubavi, gubitka i ženstvenosti. Svako od četiri poglavlja ima svoju svrhu, liječi drugačiju bol. Mlijeko i med vodi čitatelja na putovanje najgorčim trenucima života i u njima pronalazi nešto slatko, jer nešto...